Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

Olga Tokarczuková není mainstreamová autorka. Přesto je jí všude plno a pro dobrý důvod – její knihy jsou plné toho, na co jiní autoři už docela zapomněli, nebo se tak aspoň snaží tvářit – svědomí.

Označit knihu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých za morální thriller je mistrovským tahem. Obsahuje to nejdůležitější aspekt díla a zároveň to trochu rozmělňuje intelektuálovo nadšení slovem, které se vžilo pro nenáročnou četbu.

Román Olgy Tokarczukové je jako lakmusový papírek výčitek svědomí. Pohrává si s námi a naším estetickým a morálním cítěním, hodnotami a sociokulturními vlivy.

Hlavní postava paní Dušejková není štíhlá světem zrazená křehotinka, s níž by se jedna část čtenářů chtěla ztotožnit a druhá ji chtěla vojet. Je to důchodkyně směšně se vrtající v astrologii, nazývající vše indiánskými jmény. Občas ji blazeovaně a s pochopením zařadíme do kategorie senilních stařenek.


Co si paní Dušejková myslí o krmelcích?

KLIKNI


Její postoj je vyhrocený a těžko ho někdo může brát vážně. Ale v téhle staré bláznivé ženské se shromažďuje černé svědomí celého národa, celého lidstva. Dává vyniknout protilehlému extrému, který v její blízkosti vnímáme jako mnohem problematičtější a krvelačnější. A když jeho protagonisté začnou platit za svou krutost a pýchu, přejeme jim to. Pokud bychom si museli vybrat stranu, postavíme se po bok střelené neškodné důchodkyně.

A v tu chvíli odhalíme past, kterou na nás Olga nalíčila. Přidali jsme se na stranu někoho, kdo je nám na hony vzdálený, a odsoudili jsme ty, co je důvěrně známe. Jsou to naši sousedé, naši přátelé, jsme to my. To, co vedle paní Dušejková působilo jako odporné zlo, je ve skutečnosti dennodenní realita.

Slyšela jsem, že tahle útlá knížečka někde dostává přízvisko detektivky. To mi přijde značně nešťastné. Ono sice jde o to, kdo zabíjel koho, ale vůbec se tahle otázka nemusí vztahovat na lidi…


Pořiďte si svou němou výčitku.

KLIKNI


(Visited 210 times, 1 visits today)

1 thought on “Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých”

  1. Tato kniha je asi podobná detektivka jako Zločin a trest nebo Lolita. Zpočátku jsem myslel, že to bude poněkud zvláštní horor, ale všechno je jinak. Každopádně zajímavý příběh a jsem zvědav na filmovou adaptaci. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *