Sůl moře

Vina je lovec.

Osud je lovec.

Hanba je lovec.

Strach je lovec.

 

A Ruta Sepetysová je lovkyně.

Nejdřív kolem mě chodila jen tak po špičkách, aby mě neodradila. Nechala mi náskok jen několik málo stránek, jen pár, abych nabyla pocitu, že mám možnost volby a knihu můžu kdykoliv odložit. Pak se za mnou pokradmu vydala s nabitou puškou. A když z ní nakonec vystřelila, nebránila jsem se. Čistý zásah do srdce.

Čtyři hlavní postavy zvolené tak dobře, že ani jedna z nich nebyla méněcenná a všechny jsem si zamilovala. Krátké kapitoly jen umocňovaly můj neklid, který stoupal s počtem cestujících na palubě lodi Wilhelm Gustloff. Jednoduchý příběh, jenž mě doslova pohltil, jen aby mě citově vyždímanou vyplivl do ledových vod Baltského moře.

 


Sůl moře audio

Chceš se přenést do okamžiku, kdy se poprvé setkali všichni hlavní hrdinové?

KLIKNI.


 

Věděla jsem, že young adult z období 2. světové války si přečíst prostě musím. Co si budeme namlouvat, příběh, ač velmi čtivý, by bez tragédie nebyl ničím a kniha by se nejspíš stala pouhou kapkou v moři. Mladí lidé se ve čtyřicátých letech vyjadřovali určitě trochu jinak než dnes. A o osudu Jantarové komnaty se můžeme stále jen dohadovat.

To ale nemění nic na tom, že jsem Soli moře naprosto propadla a po jejím dočtení jsem se vydala časem o pár dekád zpět a doháněla historii, která unikla mé pozornosti. Prosím víc takových knih! Mé první setkání s Rutou Sepetysovou dopadlo tak dobře, že už na mě čeká v knihovně další její dílo.

Na závěr mé recenze malé upozornění. Pokud nevíte, o jaké tragédii Sůl moře pojednává, nezjišťujte si to. Udělejte to jako já: přečtěte si napřed celou knihu, a pak googlujte, čtěte články, prohlížejte si fotografie a podivujte se, jak je možné, že jste o tom nikdy neslyšeli.

 

Marta

 


 

CooBoo

Zachtělo se ti Soli moře?

KLIKNI.

(Visited 314 times, 1 visits today)

3 thoughts on “Sůl moře”

  1. Tak to mám asi smůlu. Četl jsem už několik článků a rozhovorů na téma Wilhelm Gustloff. A co se týče mého věku, young adult už to asi nebude. 😉

    1. Valdo, nikdy neříkejte nikdy. 🙂 Zrovna u téhle knihy označení young adult zas takovou roli nehraje. A vzhledem k tomu, že jste s tímto tématem obeznámen, jste ideální kandidát k ocenění autorčina talentu připoutat ke knize a nepustit. 🙂 Marta

      1. Však já neříkám, že nikdy. Některé dětské knihy jsem četl až po třicítce, tak možná za pár let začnu znova číst i knihy pro mládež. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *