Sojčák

Vyšel Sojčák, byl vidět všude. Obrázek smutného ptáčka se vám zaryl pod kůži, i když jste ho minuli jen na obálce v knihkupectví. A o rok později jsem ho konečně přečetla i já.Sojčák je jak pohádka od Bratří Grimmů. Jen možná víc existenciální. Povím vám, v jakém případě byste ho neměli číst: Pokud jste přecitlivělí. Pokud trpíte, když trpí zvířátka. Pokud nemáte rádi pavouky. Pokud jste přesvědčení, že pohádky mají mít dobré konce. Nebo že mají mít konce.

S komiksy se v Čechách teprve seznamujeme a tohle je ideální příležitost, jak se nechat pohltit jejich kouzlem a pochopit, že principy, na nichž fungují, nemusí nutně sloužit jen hrdinům v barevných kostýmech.

Jakmile Sojčáka otevřete, nebudete ho moci odložit. Skrze těch pár obrázků totiž autoři budují napětí jako scénáristi Hrů o trůny. Párkrát jsem se i bála otočit stránku a přivírala jsem oči v očekávání úleku. Celou dobu jsem měla z malého ptáčka ambivalentní pocity. Lítost a hrůzu. Tím, že vnímáme hned celou stránku jednotlivých oken (stripů), se v naší hlavě tvoří ucelená atmosféra situace. Nové informace si kniha schovává na další stránku, abychom nepřišli o napětí. A co se týče stylu obrázků, ty zachovávají jednotný melancholický tón.

Nejsilnější je tady ale příběh a je neuvěřitelné, jak intenzivně může být skrze ilustrace zobrazen. Řekla bych, že mnohem lépe než slovy. Někdy to jde. Výrazy v očích hrdinů mluví za deset popsaných stránek a popisné stripy jsou zobrazeny tak, aby vám neunikl žádný detail. Zvonkohra, portréty na zdech, odchlípnutá tapeta. Vše má svou roli, ani jeden zbytečný centimetr.

Smutného Sojčáka budete opouštět zdrceni, tím si můžete být jisti. A ponesete si s sebou otázky, které sahají daleko za hranice literatury. K čemu jsme byli vychováváni? Jak je důležitá diverzita názorů? K čemu nás může přivést slepá poslušnost? A jak může být strach nebezpečný a proměnlivý? A není to celé tak trochu o nás?


Vnořte se do vod komiksů.

KLIKNI


 

(Visited 150 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Sojčák”

  1. Trochu mi tu schází audioukázka, ale chápu, že z tohoto komiksu se asi nahlas číst opravdu nedá. 🙂

    1. Valdo, je to přesně tak, možná by se dalo nahrát šustění stránek, jak je otáčím, ale jinak jde především
      o intenzivní vizuální zážitek. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *