Šest knih o lásce aneb Zapomeňte na Padesát odstínů šedi

Žádné přeslazené cliché. Dnes pro vás máme šest knih, ve kterých na sebe motiv lásky bere netradiční a originální podobu.

 

Během své čtenářské historie jsem si prošla různými fázemi. Harry Potter, sladké romány pro náctileté, česká klasika, zahraniční novely, fikce i historické romány, na univerzitě více specifická literární období jako válečná literatura nebo americká inovace 20. století. Co mají všechny tyto literární proudy a etapy společného? Lásku! A taky spoustu dalšího, ale láska je vždy přítomná alespoň v nějaké formě. Dnes jsem si pro vás tedy připravila šest knih, jenž vás zahřejí u srdce, rozesmějí, rozpláčou a které si snad(no) zamilujete.Malý život – Hanya Yanagihara (Odeon)

Čtyři vysokoškolští přátelé se po promoci přestěhují do New Yorku a každý se snaží poprat s realitou dospělého světa po svém. DžejBí, svérázný a místy nelítostně krutý umělec; Malcolm, snažící se ohromit svého otce prací, která ho nebaví; William, šarmantní a skromný začínající herec; a úspěšný právník Jude, jehož minulost je všem záhadou a který funguje jako pojítko svých třech natolik rozdílných přátel. Tato šesti set stránková kniha se nebojí otevřít témata jako dětská prostituce a zneužívání, omamnost drog, potlačované strachy, ale i pevnost přátelství a bezpodmínečnost lásky. Recenze občas knize vytkly, že místy působí až přehnaně vyšponovaně, nerealisticky. Autorka (jejíž příjmení mě pokaždé dostane, když ho musím napsat) ovšem uvádí, že skrze svůj příběh chtěla zjistit, kam až může fyzické i psychické utrpení člověka zajít a co všechno dokáže naše tělo snést. Tudíž i posunula hranice konvenční reálnosti. Malý život díky tomu rozhodně nezapadne mezi průměr. Upozornění: pokud vás odrazuje délka, nevzdávejte to. Kniha má místa, kdy nebudete při čtení dýchat napětím.

 

Amerikána – Chimamanda Ngozi Adichie (Host)

Adichie bere svého čtenáře na pouť dvou dospívajících studentů Ifemelu a Obinze, které svede dohromady středoškolská láska a politická situace v Nigerii je rozdělí a vyžene do Ameriky a Anglie. Pokud bych měla jmenovat spisovatelku, která dokáže v jedné knize tak realisticky zaznamenat aktuální dění ve světě a zároveň příběhu propůjčit lidskou tvář, je to právě Adichie, původem sama z Nigerie. Hledání vlastní identity, začínání nanovo v cizí zemi, ale i důležitost té „správné“ barvy pleti, to vše se prolíná v Amerikáně a donutí čtenáře se zamyslet nad svým dosavadním pohledem na svět. Třináct let v knize uplyne jako voda, Nigerie je nová země, Ifemelu se stala úspěšnou blogerkou a Obinze bohatým podnikatelem. Nyní už jen zbývá zjistit, jestli se znovu setkají a co s jejich vztahem udělal čas.

 

Pořád jsem to já – Lisa Genova (Práh)

Alzheimerova nemoc není zrovna běžné téma v literatuře. Ale toto také není běžný seznam knih. Alice, úspěšná profesorka lingvistiky na Harvardu, matka tří dospělých dětí a šťastně vdaná žena, začne zapomínat slova uprostřed vět a ztratí se při běhu na své každodenní trase. Nečekaná diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby rychle změní nalinkovanou budoucnost. Kolik času Alici zbývá, než její vzpomínky a paměť zmizí úplně? Lisa Genova zachycuje neúprosný postup nemoci, která Alici připravuje o její pravou podstatu a nutí ji přehodnotit svůj dosavadní život. Najednou je kariéra druhořadá a Alice si začne uvědomovat krásy každodenního života i lásku ke své rodině. Ale dokáží se její děti a manžel přenést přes skutečnost, že jejich milovaná, chytrá a úspěšná matka a manželka již nikdy nebude jako dřív?

 

Vědomí konce – Julian Barnes (Odeon)

Tato tenká knížečka není tak lehká na čtení, jak by se mohlo zprvu zdát. Tony Webster, vypravěč celého příběhu, je dávno v důchodu a je přesvědčen, že život mu již nemá co nabídnout. Potom mu ale matka jeho první velké lásky odkáže deník jeho blízkého kamaráda, který spáchal během studentských let sebevraždu, a staré rány se nečekaně opět otevřou. Julian Barnes ve svém poetickém stylu vytváří příběh založený na síle minulosti a vzpomínkách, díky kterým se často zapomíná, že jeden příběh má dvě strany.

 

Norské dřevo – Haruki Murakami (Odeon)

Hlavní hrdina příběhu, Toru Watanabe náhodně uslyší písničku od Beatles a rázem se vrátí ve vzpomínkách zpět do svých univerzitních let v Tokiu. Román současného nejznámějšího japonského spisovatele je směsicí realismu, kriticky studentského hnutí zpět na konci šedesátých let, fantazie a milostného příběhu. Toru retrospektivně vzpomíná na lásku ke dvěma zcela rozdílným ženám, které zkřížily jeho cestu. Rázná Midori, upovídaná spolužačka na univerzitě, a křehká Naoko, přítelkyně jeho nejlepšího kamaráda, který si vzal život, když mu bylo sedmnáct. Nečekejte ovšem typický milostný trojúhelník. Murakami nabízí příběh plný dětské neznalosti, dospívající nesmělosti, sexu a nejistých rozuzlení.

 

Lovec draků – Khaledi Hosseini (Argo)

Amír a Hasan byli přátelé již od narození a dnes je jejich velký den – souboj v pouštění draků. Osudné odpoledne v roce 1975 ovšem navždy změní životy obou přátel. O čtyři roky později Rusové začnou okupaci Afghánistánu a Amírova rodina uteče do Ameriky, kde začnou nový život. Amír se ale musí vrátit zpět do své rodné země řízenou nebezpečným Talibánem. Neboť jen tady může změnit tragédii, kterou zapříčinil onoho dne, kdy Hasan byl stále jeho nejlepší přítel. Krásně napsaný a bolestný příběh přátelství a bratrství, jenž ani politický převrat v zemi nedokáže zastavit. Varování: tato kniha vám nedá spát, a když si budete myslet, že vás nemůže již nic překvapit, dostanete se za první polovinu a zjistíte, že jste se mýlili.

 

+

 

Rozum a cit – Jane Austenová (Leda)

Jak se na ten seznam koukám, není to zrovna procházka růžovým knižním sadem. Proto ještě přihazuji poslední, vlastně sedmý tip na knihu o lásce. Dvě sestry, upnutá a vždy rozumná Elinor a rozverná a citlivá Marianne, se musí poprat s nečekanou smrtí jejich otce a také s nákloností tří mužů. Ach, zlatá Jane Austenová. Až přečtete všechny výše zmíněné knihy, sáhněte po této. Svou nekomplikovanou a přesto poutavou zápletkou bude jako balzám na duši.

 

 

 

(Visited 700 times, 1 visits today)

1 thought on “Šest knih o lásce aneb Zapomeňte na Padesát odstínů šedi”

  1. Norské dřevo a Lovec draků patří k mým oblíbeným knihám. Obě mají i docela pěkné filmové adaptace a obě jsou k mání jako výborné audioknihy, pokud by se někdo snad chtěl vymlouvat, že na čtení nemá čas. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *