O PROJEKTU

O 89 Publishers

V roce 1971 založil Josef Škvorecký se Zdenou Salivarovou exilové nakladatelství ’68 Publishers zachraňující kvalitní československou literaturu. Nemalou měrou přispělo k barvité podobě literárního světa tak, jak ho dnes známe.

V roce 1989 se do posledních měsíců totality narodily zakladatelky tohoto projektu, které o mnoho let později spojila záliba v literatuře ve všech podobách a v roce 2016 vyústila založením knižního blogu.

V současnosti funguje 89 Publishers jako platforma sdružující generaci blogerů, recenzentů a dalších lidí točících se kolem knih, jejichž vášní je to, co bylo kdysi pro disidenty morální povinností – neustále udržovat diskuzi o literatuře živou, upřímnou a názorově pestrou.


Kdo stojí za projektem

05Helena Hrstková je hlava našeho projektu. Intelektuálka, co tiše sedí v rohu a cynickým okem pozoruje svět jen proto, aby v tu nejnečekanější chvíli vyskočila, strhla masku tiché vody a upoutala na sebe pozornost způsobem hraničícím s exhibicionismem. Milovnice ironie, Kafky a plachých básníků předčítajících zastřeným hlasem. Ke světu přistupuje flegmaticky, což se jí daří umně maskovat svou přirozenou inteligencí. Nás smrtelníky to nutí ji stejnou měrou závidět jako uctívat. Na její tvrdou skořápku se musí s rozběhem, ale když se prorazí, výsledek stojí za to.

01

Tereza Morávková je srdce našeho projektu. Trpí jen lehkou tachykardií. Občas o sobě polohlasem prohlásí, že je spisovatelka, a pak se sklopenýma očima a ruměncem ve tvářích čeká, jestli jí to někdo nevyvrátí. Z nepochopitelného důvodu kromě knížek miluje taky fotbal. Velkoryse to přehlížím. Mezi její otravné vlastnosti patří především do nebe volající optimismus spojený s naivní touhou měnit svět k lepšímu. Ale stačí jí sebrat všechny fotky koťátek, mývalů a osiřelých koloušků, nedat jí příležitost začít o Jane Austenové a stává se z ní vcelku snesitelný společník.

.


89publishers@gmail.com


www.facebook.com/89publishers


instagram.com/89publishers


kontakt

——————

(Visited 1 704 times, 1 visits today)