Morfium

Bůh? Čest? Vlast? Morfium!

 

Kosťa je Polák. Nebo Němec? Kostík má milující ženu a syna. A milenku s duší černou a mazlavou. Konstantin je významný důstojník. Ale jeho vlast je mu ukradená. Kosťa by chtěl být čestný. Jenže touha po morfiu je silnější.

Překonejte prvních pár stránek, kdy se vám z Twardochova stylu bude točit hlava a nebudete si jistí, jestli nepůjde o nestravitelnou intelektuální onanii. Nepůjde. Jakmile si Kostík konečně píchne. Děj se rozvazuje. Děj se zamotává. Děj neplyne, nýbrž šílenou rychlostí uhání vpřed. Všechny řeči světa slouží tomu příběhu, který začíná ve Varšavě v roce 1939. Začíná zároveň mnohem dřív i mnohem později.

Po celou dobu četby budete zahlceni otázkami. Proč se Kostík zapletl s polským odbojem? Jakou roli ještě může sehrát manipulativní matka? Co všechno je mu schopná jeho žena odpustit? Kdo je doopravdy na Kosťově straně? A na čí straně je vlastně Kosťa? Kolik morfia může najednou kolovat v Konstantinových žilách? A nakonec to ženské vědomí. Panebože komu patří ten ženský hlas?

Kniha bolestně niterná.  Jde v ní především o člověka. O to nejhorší v člověku, co může vyrůst do obludných rozměrů. A vy si to zamilujete. Bude vás mrazit a nebudete knihu chtít odložit. Jenže občas budete muset, protože je až příliš silná. Těžko se to popisuje, poslechněte si ukázku…

 


… objevte Twardochův návykový jazyk.

KLIKNI


 

Jazyk Szczepana Twardocha je v pravém slova smyslu nespoutaný. Jakoby přicházel sám, bez autorova přičinění. Jakoby si hledal jen prostředníka, skrze něhož se může dostat na stránky papíru. Čas, prostor, osoba, vše jen jako otevřená možnost, nikoli pravidlo.

Měla jsem chuť Twardocha srovnávat s Chuckem Palahniukem. Pak s Josephem Conradem. Chvíli jsem tvrdila, že je to další Hermann Hesse a byla si jistá, že v románu existuje inspirace Šípem času od Martina Amise. Po dočtení cítím povinnost konstatovat jediné. Szczepan Twardoch je Szczepanem Twardochem. A je mi záhadou, proč se u nás Morfium (mimochodem v mimořádně povedeném překladu Michaela Alexy) objevilo až pět let po jeho polském vydání.

 


Svou dávku najdeš v nakladatelství Host.

KLIKNI


(Visited 246 times, 1 visits today)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *