Mons Kallentoft

Máte rádi detektivky? Nebo jinak – žánr severské krimi vám nic neříká a detektivky vás nelákají? Možná vám přijdou všechny pořad stejné. V tom případě doporučuju sáhnout po Monsi Kallentoftovi. Stál na začátku mé vášně pro severské spisovatele. Od první Zimní oběti jsem mu propadla a od té chvíle je jistotou v širokých vodách severských a jiných detektivek.

V knihách má vrahy, vraždy i vyšetřovatele, kteří řeší nevyřešitelné. Ale Kallentoft je v něčem jiný. Chytne vás, nepustí a navíc se k němu budete pořád vracet. Náladu, atmosféru, ty nejhorší zločiny i jejich příčinu vystihne několika krátkými větami. Stačí jedna věta. Nebo dvě. A ty jsou víc než detailní popis. Že nemá smysl číst detektivku dvakrát? Pak jste ještě nečetli Monse.

Než začal psát detektivky, napsal spoustu článků a cestopisů o své vášni pro cestování a jídlo. Pak svou vášeň přenesl na jiné hrdiny a stvořil Malin Forsovou, vyšetřovatelku v jihošvédském Linköpingu, chytrou, sebevědomou, tvrdou k sobě i svým kolegům a naprosto oddanou své práci. Je to někdo, koho svým způsobem začnete obdivovat. Ale doma byste ji mít nechtěli. Bojuje sama se sebou, svými závislostmi i touhou po nezávislosti na ostatních, včetně vlastní dcery. Malin vnímá onu atmosféru, jako by k ní promlouvali pachatelé i oběti, dokáže bojovat se zlem okolním, ale nad svými vnitřními démony tak snadno nevítězí. Ona i její případy jsou jako názvy těch knih – živelné, tajemné a ani rozřešení případu nepřináší happy end. Protože něco stále přetrvává.

Celkový neklid umocňují ještě přírodní živly – v zimě jsou ukrutné mrazy, letní zločiny se dějí v úmorných vedrech a nad posledním případem se vznáší podivné ticho. Jako ticho před bouří. Zeměbouře, jak zní název posledního dílu, už se zdá klidnější. Malin si musí konečně srovnat myšlenky a zklidnit se. Přestat bojovat sama se sebou. Podobně jako oběti, které mají dvě tváře – jednu veřejnou a druhou pravdivou. Vrah je chce konečně odhalit. Už je nejvyšší čas. Slyšíte to ticho? To mluví ti, které nikdo neposlouchá.


Chceš svou sérii?

KLIKNI


(Visited 138 times, 1 visits today)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *