Letem švédským literárním světem

Míváte závratě z množství vydávané severské literatury? Tak co si cestopisnou formou projít tu švédskou? Třeba tam najdete i nějaké neobjevené poklady.

Ve Švédsku si dávejte pozor, vraždí se tam o sto šest. Své o tom vědí třeba Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová (Stieg Larsson). Mikael chtěl jenom dělat investigativní novinařinu, ale narazil. Lisbeth nejdříve semlela její rodina, posléze švédské tajné služby, systém sociálních služeb, psychiatrická péče a sadistický opatrovník. Kde je moc, jde cokoli. Když se zdá, že je všechno zdárně vyřešené, začínají se objevovat další hráči. Lisbethina rodina představuje nevyčerpatelnou studnici námětů (na podzim vychází pátý díl Milénia Muž, který hledal svůj stín, jeho autorem je, stejně jako u dílu čtvrtého, David Lagercrantz).

 

Ve Stockholmu buďte ve střehu, když se budete pohybovat v prostředí zdánlivě bezpečných luxusních soukromých klubů (Hanna Lindbergová) nebo volně na ulici. Pod rouškou tmy se neschovávají jen vrahové, ale také upíři. Dejte si pozor, pokud si k sobě budete zvát někoho na návštěvu. Naprosto zásadní je, Ať vejde ten pravý (John Ajvide Lindqvist).

Vraždy řeší ve švédském hlavním městě celkem úspěšně, i když jim do toho nešťourají novináři. Policisty mají schopné, třeba Joona Linnu (Lars Kepler), Fredriku Bergmanovou a Alexe Rechta (Kristina Ohlssonová). Aby nevypadalo, že se vraždí jen ve Stockholmu, v úplném bezpečí nebude ani v Linköpingu, Lundu, na ostrově Valö, ve městě Fjällbacka (Camilla Läckbergová), Ystadu (Henning Mankell), na Ölandu (Johan Theorin), Gotlandu (Mari Jungstedtová). Kvalitní detektivní práci odvádějí také detektiv Van Veeteren  a inspektor Barbarotti (Håkan Nesser). Možná teď přemýšlíte o tom, že se raději násilí vyhnete a pojedete na sever. To by mohlo být dobré řešení. Oblast v okolí Kiruny má pod dohledem Rebecka Martinssonová. Protože se autorka Åsa Larssonová v současné době věnuje spíše young adult žánru, tato oblast by nyní mohla být opravdu bezpečná. Když se ale vydáte severně k hranicím s Norskem, nezastavujete v komunitní lesní osadě Stjärnberg a vesnici Černá voda (Kerstin Ekmanová).

Jestli uvažujete, kdy se do literárního Švédska vydat, je to jedno. Vraždí se tam v každém ročním období. Třeba Malin Forsová řeší Jarní mrtvé, Letní smrt, Podzimní vraždu, najde se také Zimní oběť a jako libůstku musí rozlousknout vraždy mladých žen v Pátém ročním období (Mons Kallentoft).

Aby to nevypadlo tak drsně a abych nepsala jen o vraždách, Švédsko je krásná země.  Děti se v ní vyhrají, jen co se na stránky knížek vejde, a to zejména ve Smålandu a obci Sevestorp. Pokud tápete, je to malá vesnice, kde dětství strávila Astrid Lindgrenová. Sevestorp  představuje předlohu pro Bullerbyn. Jen tak na okraj, víte, co znamená Bullerbyn? Není to jméno jen tak náhodné. Ve švédštině je bulle(r) hlučet, dělat rámus, en by je vesnice, byn její určitý tvar, volně přeloženo tedy vesnice plná hluku. Hlučí tam šest dětí, Lisa, Lasse, Bosse, Anna, Brita, Olle a zatím jen brouká malá Kerstin. Pokud se vám tady v okolí města Vimmerby něco ztratí, nezoufejte. Můžete se obrátit na Kalleho Blomkvista. Ne na toho výše uvedeného, ale Kalleho Astrid Lindgrenové, díky kterému se ale Mikaelovi Blomkvistovi z Milénia Kalle opravdu říká (minimálně Lisbeth ho tak oslovuje). Nejen Kalle, ale i další děti mají pro strach uděláno, po okolí pobíhá Kajsa Nebojsa a ve Ville Villekule bydlí Pipi.

Abychom byli spravedliví, Švédsko je země přátelská nejen k dětem, ale také k seniorům. Sociální systém se tam stará i o nevděčné stoleté staříky, kteří utíkají z domovů s pečovatelskou službou, když se je ostatní snaží překvapit narozeninovou oslavou (Jonas Jonasson). Devadesátníci řídí Saab (ne Volvo, jak by se dalo čekat), babičky jsou milé, pozdravují a omlouvají se, ve volných chvílích s dětmi trénují fotbal, prostě dokonalá symbióza (Fredrik Backman). Když se jim nedaří a okolí jim nerozumí, vykouří nějakou tu marihuanu, přespí venku nebo se druží se zvláštním Norem, který se k nim zatoulal  (Erlend Loe, norská vsuvka, ale Doppler se v Náklaďácích Volvo ve Švédsku pohybuje).

Byrokracie ve Švédsku je někdy hodně zvláštní. Kdybyste zvažovali změnu bydliště a chtěli se Švédska přestěhovat, popřemýšlejte, jak šťastní jste ve svém životě byli. Je totiž celkem možné, že by vám mohla přijít Faktura za všechno prožité štěstí. Jednání s úředníky může být hodně náročné, v literární terminologii až kafkovské (Jonas Karlsson).

Ve Švédsku nezapomínejte ani na přírodu. Když pojedete na sever na pomezí švédsko-finských hranic, zastavte se v údolí řeky Torne, stojí to za to. Rozumět budete sice o něco hůř, mluví se tam tornedalskou finštinou, ale žijí tam milí lidé. Muži žvýkají tabák (nedívejte se jim moc na zuby, tabák si vybírá svou daň), svoje obydlí nikdo nezamyká, protože k tomu nevidí důvod, hitparády v rádiích dlouhodobě vede Popmusic z Vittuly (Mikael Niemi). I když ruku na srdce, vraždí se i tam. Své by o tom mohl vyprávět Muž, který zemřel jako losos.

Na severu si dávejte pozor také na trolly! Pokud pojedete s dětmi, platí to dvojnásob. Trollové tam opravdu žijí a děti kradou (Stefan Spjut). Když půjdete na procházku do lesa a malá holčička vás požádá, jestli byste jí pomohli nasbírat sedmero květin, nikdy neodmítněte. Mohlo by se vám to ošklivě vymstít, zvlášť jestli jste namyšlený kouzelník (Lars Vasa Johansson).

Jinak ale Švédové žijí úplně normálně. Zamilovávají se, i když někdy svévolně a neumějí či nechtějí si přiznat, že vztah už skončil (Lena Anderssonová). Spokojený život někdy komplikuje nevhodný výběr partnera gangstera (Karolina Ramqvistová). Prožívají svá menší nebo větší dramata, aby mohli být dříve nebo později šťastní (Kajsa Ingemarssonová).

Pokud se vydáte za kulturními zážitky, jako správní knihomolové nezapomeňte zajet do knihkupectví, ve kterém prodává Sara Lindqvistová. Určitě vám nějakou knížku doporučí, třeba od Steve-Sem Sandberga.

Co vy a švédská literatura? Jak jste na tom?


 

(Visited 400 times, 1 visits today)

6 thoughts on “Letem švédským literárním světem”

 1. Švédsko pro mě asi nejvíc reprezentuje zmíněný Bullerbyn a jeho autorka, i když kouzelné Muminí údolí asi nebude příliš daleko a mluví se tam také švédsky. 🙂

  1. Mumínci jsou jen kousek :). Zvažovala jsem, jestli je kvůli švédštině zahrnout, ale zeměpis vyhrál. Třeba v budoucnu budou v článku Letem finským literárním světem :)).

 2. Severské detektivky pro mne začali Miléniem a Miléniem končí.Jinak mi splývají do jediného celku a nevidím velký rozdíl.📚📚📚

 3. Super nápad na článek, ale pozor na překlepy, z letmého čtení:

  Lars Kepler
  Sevedstorp vs. Sevestorp
  Jonas Jonasson
  kafkovské
  Stefan Spjut
  Karolina Ramqvistová
  Haninge vs. Hanninge
  Katarina Bivald (nebo spíš Bivaldová, když jinde přechylujete, ač u C. Läckberg také nedůsledně)
  od Steva Sem-Sandberga
  + nadbytečná kurzíva u „Norem, který se k nim zatoulal“ a „za všechno prožité štěstí“

  Také moc nerozumím informaci v posledním odstavci, že Sara pochází z Broken Wheel, když tato literární postava naopak pochází právě z Haninge, ale pak odjede do USA, kde si posléze otevře knihkupectví.

  1. Moc Vám děkuji za komentář. Článek jsem se snažila pilovat, jak jen to šlo, nechtěla jsem vynechat někoho důležitého. Obsah tak bohužel vyhrál nad formou. Nechápu, že mi to uteklo. Opravím a příště si dám ještě větší pozor, abych neodrazovala od čtení. Ještě jednou díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *