Které knihy přihodit do kufru na dovču

Léto je, pokud jde o knihy, trochu okurková sezona. Aby si mohli mezi Světem knihy a Vánocemi nakladatelé trochu vydechnout a aby si jejich čtenáři měli co odvézt k vodě, navalí se na trh všechny pecky v květnu a v červnu. V červenci už se nevydává. V červenci se čte. A tak vám výjimečně nepřinášíme nejočekávánější knihy měsíce, spíš jako tipy na ty, které byste mohli přihodit do tašky k ručníku, žabkám a slunečním brýlím.


 

Záleskautky – Stevensonová, Ellisová, Wattersová, Allen (Paseka)

Jak by vypadaly Rychlé šípy, kdyby vznikly ve 21. století? Pět nejlepších kamarádek si chce užít léto na dívčím skautském táboře a utužit svoje přátelství, jenže jim plány neustále hatí tříoké lišky, vodní příšery nebo zdivočelí skauti z chlapeckého tábora.

Záleskautky se právem staly kultem pro moderní čtenářky i čtenáře a oblíbíte si je, pokud jste odrostli realistickým příběhům Rainy Telgemeierové nebo dobrodružstvím modrovlasé Hildy.

 

 

 

Čekání na Bojangelese – Olivier Bourdeaut  (Plus)

„Nikdy jsem nepochopil proč, ale otec matce nikdy neříkal jedním jménem déle než dva dny po sobě. I když se jí některá přízviska omrzela dříve a jiná až o chvilku později, měla tenhle zvyk ráda.“ Otec hýřící příběhy, matka milující tanec a syn, který si s dětskou radostí užívá výstředních nápadů svých rodičů. Jejich láska je bláznivá a nespoutaná, jejich život plný přátel a večírků. Ale zatímco z gramofonu den co den zní píseň Niny Simone „Mr. Bojangles“, matka pozvolna dotančí až k samé hranici šílenství. Hravý příběh plný nostalgie a lásky strhává do svého víru stále více čtenářů. Ve Francii sklidil řadu cen a překládá se do sedmadvaceti jazyků.

 

Problém tří těles – Liou Cch‘-sin (Host)

V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.

Problém tří těles obdržel prestižní ocenění Hugo za román roku 2015. Třetí díl (s anglickým názvem Death’s End) je na tutéž cenu nominován letos.  Série uchvátila čtenáře nejen v Číně, práva byla prodána téměř do čtyřiceti zemí světa.

 

Osm – Radka Třeštíková (Motto)

Jednu březnovou sobotu je v Ďáblickém háji nalezena postřelená mladá dívka Michaela. Zůstává v bezvědomí a policii se nedaří vyšetřit, kdo čin spáchal a proč. Byl to její snoubenec, nejlepší kamarádka nebo snad někdo z rodiny, ve které Michaela hlídala děti? Ona sama si po probuzení z kómatu osudný den nepamatuje, co víc, nepamatuje si celý poslední rok svého života. Rok, který začal tak nevinně jako pohlazení a skončil pokusem o vraždu…

 

 

 

 

Malý život – Hanya Yanagihara (Odeon)

Když se čtyři spolužáci z vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy otáčejí… Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem.

 

 

Zloději knih – Andres Rydell (Kniha Zlín) 

Večer 10. května 1933 vzplály po celém Německu hranice. Shořely na nich knihy Marxe, Manna, Brechta, Hemingwaye a dalších spisovatelů, kteří prý ztělesňovali dekadentní životní styl Výmarské republiky. V skrytu za plápolajícími plameny se však odehrával další, méně známý příběh. Příběh o tom, jak nacisté na okupovaných územích vyrabovali tisíce knihoven a nakradli miliony knih. Velitel SS Heinrich Himmler a ideolog nacistické strany Alfred Rosenberg sváděli pomyslný boj o to, kdo uchvátí větší kus evropského literárního dědictví. Himmler shromáždil obrovskou sbírku knih o „nepřátelích říše“, Rosenberg šel ještě dál – chtěl vytvořit nacistický systém výzkumu a vzdělávání. Ten by vychovával budoucí elity třetí říše a ospravedlňoval vyvražďování židů, Romů a politických nepřátel.

Anders Rydell se vydal po stopách těchto Zlodějů knih. Procestoval Evropu křížem krážem a pátral po osudu knih, které byly pro své majitele a komunity čtenářů nenahraditelné.

 

Do vody – Paula Hawkins (Ikar)

Vyhýbejte se tichým vodám, nikdy nevíte, co se skrývá pod hladinou… V říční tůni se najde tělo svobodné matky – a to právě na místě, kde bylo téhož léta objevena mrtvola mladého děvčete. V historii malého městečka Beckford to sice nejsou první ženy, jejichž osud se na onom místě uzavřel, jsou to však právě ony dvě, jejichž smrt rozčeří nejen hladinu řeky, ale i poklidné životy zdejších obyvatel. A z temných vod začínají najednou na světlo dne vyplouvat dlouho zamlčovaná tajemství…

Druhý román Pauly Hawkins, jejíž předloňský debut Dívka ve vlaku se stal fenoménem.

 

Veřejná tajemství – Alice Monroová (Paseka)

„Asi Vás překvapí, že Vám píše člověk, jehož neznáte a který si nepamatuje Vaše jméno,“ čte začátkem roku 1917 v dopisu, který má zásadně změnit její osamělý život, mladá knihovnice z ontarijského Carstairs. Náhlému zvratu, ohrožení nebo nutnosti přijmout novou životní roli čelí i další hrdinky nové knihy Alice Munroové. Vliv náhody, nečekaného setkání, překvapivého odhalení či jen obyčejného plynutí času je v jejím mistrném podání proměňuje v dramata, ve kterých se všední životní události slévají v lidský osud uchvacující svou bohatostí, živostí a tajemností.

 

 

Kosmonaut z Čech – Jaroslav kalfař (Plus)

Jakub Procházka jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů. Jeho dětské sny o hrdinství se zcela nečekaně naplnily, když byl vyvolen jako muž, který bude tvořit jednočlennou posádku rakety, již vyšle na nebezpečnou misi k Venuši nevelká země uprostřed Evropy. Ale jak se Jakub noří do hlubin neprozkoumaného vesmíru, postupně ztrácí kontakt se svou ženou Lenkou, kterou opustil na Zemi, a až příliš pozdě mu začne docházet, že její lásku obětoval své vlastní ambici.
Kosmonaut z Čech je hluboce originální kniha, plná lidské vřelosti a humoru. Čtivý a napínavý příběh skýtá řadu překvapení a zvratů. A kdo se spolu s ním vydá na cestu do hlubin kosmonautovy duše, možná se nebude chtít vracet.

Jaroslav Kalfař v patnácti letech emigroval do USA, nyní se do Čech vrací díky knize, která patří mezi nejočekávanější události letošního roku.

 

Láska a gelato – Jenna Evans Welchová (CooBoo)

Lina tráví prázdniny v Toskánsku, ale rozhodně nemá náladu na pláže nebo slavné památky. Je v Itálii jenom proto, že si máma před smrtí přála, aby poznala svého otce. Ale proč by měla poznat otce, který se za šestnáct let jejího života ani neukázal? Jediné, po čem Lina touží, je jet domů.

Pak se jí ale dostane do rukou deník, který si její máma vedla, když žila v Itálii. A Lina najednou objevuje magický svět tajných lásek, nádherného umění a skrytých pekáren. Svět, který ji okouzluje a vede k tomu, aby odhalila tajemství, které změní vše, co si Lina myslela o mámě, otci, a dokonce i sama o sobě.

 

 

David Černý — Fifty Licks – Jan H. Vitvar (Paseka)

V roce padesátin nejvýraznějšího českého sochaře vychází kniha, jež není nudnou monografií, ale živým, neokázalým pohledem na Černého témata, obsese, průšvihy a přínosy. Jde o rokenrolově pojatých padesát olíznutí muže, který zdaleka ne všechno natírá na růžovo. Každý zná mystifikaci s Entropou, Mimina šplhající po Žižkovské věži, případně klikující London Booster a vztyčený Fakáč, namířený na Pražský hrad. Kniha předního novináře a výtvarného kritika ovšem představuje i ta umělcova díla, jež se z nejrůznějších důvodů nedočkala tak široké pozornosti, případně ani realizace. Publikace, doprovázená množstvím dosud nepublikovaných fotografií a dalších archivních materiálů, je nejen příběhem jednoho vzdorovitého autora, ale i příběhem vývoje české společnosti, kterou Černý svým dílem neustále komentuje.

 

 

(Visited 445 times, 1 visits today)

6 thoughts on “Které knihy přihodit do kufru na dovču”

 1. Myslím, že letos si na dovolenou vezmu jen Knihy Jakubovy. To mi by mělo bohatě vystačit aspoň na týden. 🙂

  1. Myslím, že můžete vyrazit klidně i na delší dobu. Ale moc by mě zajímal váš názor, až je dočtete. Je to úctyhodný kousek. 🙂

   1. Hlásím, že Knihy Jakubovy po měsíci dočteny. Ne, že by mě to nebavilo číst, ale ke konci už jsem se opravdu těšil na něco jiného. 🙂

    1. A co tomu říkáte? Ta délka a náročnost textu je vyčerpávající, na tom se asi shodneme, ale jinak je to poctivý kousek… 🙂

     1. Kniha si určitě zasluhuje velkou úctu a zájem čtenářů. Zpracování historického tématu je velmi poctivé, dobová atmosféra dokonalá, překlad většinou příjemný a srozumitelný, obrázky skvělé, fyzická a grafická podoba knihy je celkově velmi pěkná. Na rozdíl od jiných historických románů ale jde o reportážní text, bez napínavých dějových zvratů, bez velkých citových vzplanutí a bez jednoznačných závěrů a vysvětlení. Pár dnů po dočtení jsem ještě stále trochu na rozpacích, jak hodnotit hlavního hrdinu a jeho přínos. V moderní době bylo (a určitě stále je) dost podobných spasitelů a reformátorů, kteří to mysleli dobře a strhli s sebou mnoho dalších lidí. V tomto ohledu je román skutečně vhodný pro poučení a k zamyšlení (i když nejsem Polák). Ale rozhodně to není kniha mého srdce, k níž bych se s potěšením vracel.

 2. A díky bohu za tu pauzu. Držet krok s novinkami je čím dál tím těžší. Člověk pořizuje, nakupuje, recenzuje, ale krásné nové knihy se stejně kupí 🙂 A když pak má náhodou skvělou příležitost celý den číst, tak padne únava, nebo nutkavá potřeba místo knihy dokoukat seriál 😀
  Osm jsem četla, přesná kniha k vodě na dovču, s Třeštíkovou to tak zkrátka mám 🙂
  Do vody a Malý život na mě čekají, nemůžu se jich dočkat, i přes rozporuplné, spíše negativní reakce na Do vody. U Malého života mám opravdu vysoká očekávání a tam si naopak myslím, že právem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *