Krasopísmo je jen pro hipstery…

Když jsem Helče řekla, že se jdu učit krasopsát, koukala na mě jak kdybych spadla z višně. „Myslela jsem, že něco takovýho dělaj jen grafici. Anebo hipsteři.“

Trochu jsme znejistěla.

 

 

Když se nás Rozi s Karolínou, které workshopy krasopísma vedou, na začátku ptaly, proč jsme přišli, znejistěla jsem ještě víc.

Vlastně jsem pro to žádný dobrý logický důvod neměla. Ba naopak. Po dlouhé době mi přišlo, že jsem se rozhodla svůj čas investovat do něčeho, co dělat nemusím, z čeho nebudu mít žádný měřitelný užitek, co si nedám do životopisu a v praxi mi to možná nikdy k ničemu nebude. Ale to mi na tom právě přišlo tak skvělé a svobodné.

Udělat něco, protože jenom chci.

Udělat něco, co bude kreativní a umělecké.

A pro co konečně není třeba mít praktický důvod.

Takže jsem spíš s napětím očekávala důvody ostatních.

A čím víc jsem jich slyšela, tím rychleji se moje nejistota rozpouštěla.

 

 

Když žije člověk s duší umělce v pragmatickém světě jasně pojmenovatelných zaměstnání, černobílých výplatních pásek, pevných pracovních dob, a pravidelných stravenek, začne si časem připadat trochu nepatřičně.

Je unavený z vysvětlování, že psaní a čtení je vlastně svým způsobem taky práce. Že najít ten nejlepší úhel na fotku trvá stejně dlouho jako vyřídit deset mailů. Že sestavit ideální větu přináší stejnou slast jako odeslaná otravná prezentace.

 

 

„Protože chci krásná svatební oznámení.“

„Protože si chci nadepsat ceduli v kavárně.“

„Protože chystám kuchařku.“

„Protože bloguju.“

„Protože chci psát hezké dopisy.“

 

Najednou sedí člověk mezi svými. Mezi umělci, psavci, blogery a kreativci. Mezi lidmi, pro které je tvoření skutečná práce.

„Zenová záležitost, relax, balzám na duši. Workshopy krasopísma u nás už lidi nazvali různě,“ říkají Rozi s Karolínou. A já jim k tomu přidám novou nálepku. „Mezi svými“.

Protože krasopísmo není jen pro grafiky a hipstery. Je pro ty, kteří chtějí na chvíli utéct z přízemního světa, ušpinit si ruce od inkoustu a pár hodin se zabývat jen hnědou liškou, líným psem a tím, jak nejkrásněji napsat písmeno a.

 

 


Na rozhovor s Rozi Přibylovou a Karolinou Strykovou, zakladatelkami Pen Pals – workshopů krasopísma, se můžete těšit příští týden na 89 Publishers.Chci krasopsát.

KLIKNI


 

(Visited 1 019 times, 1 visits today)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *