Knižní profese

Výběr knižních profesí pro každého.

Milujete knihy a vaším snem je dostávat výplatu za to, že je čtete, kupujete nebo přímo píšete? Jenomže pravopis není váš největší kámoš a múza na vás spíš vyplazuje jazyk, než aby vás líbala. Nemusíte být jen redaktor, spisovatel nebo bloger, abyste se svými papírovými kámoši mohli pracovat. Dokonce nemusíte být ani velký introvert, naopak i extroverti jsou vítáni. Podívejte se, kde všude můžete najít svůj dream job.


 

 


Knihkupectví

Tady většina knihomilů začíná, obzvlášť bydlí-li v dojezdové vzdálenosti pobočky některé knihkupecké sítě. Brigádky mezi regály nacpanými knihami, obzvlášť v předvánočním období, spolehlivě vyselektují skutečné milovníky knih. Ti pak pokračují dál, v knihkupecké či jiné knihomilské kariéře. Ten zbytek znechuceně odchází do jiných, knihuprostých zaměstnání.

Na druhém konci knihkupecké škály stojí skupina vymírajících knihkupců s velkým K. To jsou ti, kteří vám doporučí knihu pro kohokoliv a většinou se moc nespletou. Dokážou si s vámi o knihách i povídat a dobře se orientují jak v novinkách, tak ve svém obchodě, a co nemají, ochotně seženou. Tyto opravdové profíky najdete v malých knihkupectvích, kde se knihy ještě stále balí do papíru, a ne do igelitek. Být takovým knihkupcem je skutečně něco a stojí to léta dřiny a odříkání.

Tiskárna

Že se vám práce v tiskárně moc nezdá? Že to s knihami nemá nic společného? Omyl! Korektoři patřili původně, na úsvitu i rozkvětu knihtisku, v 15. a 16. století, pod tiskárny, kde opravovali chyby vzniklé při sazbě. A korektorské značky vznikly už tehdy, s prvními prvotisky. Vůbec celý rodící se knižní průmysl byl dlouho spojen právě s knihtiskaři, než přišli ke slovu nakladatelé… ale to je zase jiná historie.

Právě tady se z virtuální směsi písmen a barev stává ten papírový klenot, který všichni tolik zbožňujeme. V tiskárně se vám bude hodit spíš cit pro barvy než literaturu a velká zvukotodolnost (protože je to doslova rachota!). Kromě knih vám pod rukama projdou tuny letáků, diářů, novin a jiných hodnotných tiskovin. Když se něco vytiskne blbě, třeba o půl tónu světlejší, a přijde se na to v půlce třítisícového nákladu, dostane i práce v tiskárně grády.

Můžete být také prostředníkem mezi tiskárnou a nakladatelem. Budete se hádat o papír, rozkresy, nátisky a ceny tisku. Budete chtít plotry hned a bez jediné opravy. Nakladatelé budou chtít knihy hned a v pořádku.

Knihovna

Práce v knihovně není zdaleka tak nudná, jak si možná myslíte. Ne, vážně to neříkám jen proto, že jsem vystudovaná knihovnice. Práce v knihovně je velmi různorodá a vhodná pro všechny typy knihomilů. Jen musíte zvolit tu správnou knihovnu.

V městských, obecních a veřejných knihovnách strávíte dny mezi regály, knihami a čtenáři všeho věku i vkusu. Budete se orientovat v povinné školní četbě, pořádat výstavy, shánět autory na besedy, jezdit na veletrhy s taškami olbřímích rozměrů na nákupy novinek pro své novinekchtivé čtenáře a hořekovat nad napnutým rozpočtem.

Oproti tomu ve výzkumných, vědeckých, univerzitních a odborných knihovnách se naopak ke knihám (a lidem) vůbec dostat nemusíte.  Můžete pracovat jen s počítačem, daty, databázemi, xml, rdf… a jinými podobnými „věcmi“. Potykáte si s MARCem a Alephem a celý obsah knihy dokážete shrnout do několika předmětových hesel, aniž byste ji četli. Kdybych se ve škole líp učila, rozhodně bych posílala životopisy právě sem.

Nakladatelství

Jak říkají anglofonní přátelé: „Last but not least…“ V nakladatelství nepracují jen redaktoři. Pokud jste rození obchodníci a čísla jsou vám bližší než písmena, uvítají vás v obchodním oddělení. Knihy se samy, kupodivu, neprodají, takže většina nakladatelství má i nějakou, reálnou nebo fiktivní, marketingovou sekci. Tam jsou vítáni všichni, kdo rádi organizují, posílají, rozesílají a vychvalují, nejlépe knihy, a ne sami sebe. Grafické a výrobní oddělení uvítá schopné, pečlivé, výtvarně nadané flegmatické jedince, kteří se kamarádí s cmykem, pantonkou a Illustratorem (i když známost s ilustrátorem se taky hodí).

V každém nakladatelství pak, ostatně jako všude jinde, najdete osobu, bez níž by se to celé sesypalo. Někde je to asistentka, recepční nebo někdo, kdo se stará o smluvní a administrativní věci. Má přehled úplně o všem a o všech. Prostě ten, za kým jde každý bezradný redaktor, grafik, markeťák, obchoďák, ředitel. Ale bacha, na tohle místo nemá jen tak někdo. Na to musíte být opravdu třída.

 

Určitě vás napadnou ještě nějaká další místa, která vám kromě potěšení z práce s knihami poskytne také nějakou korunu na živobytí. A chtěli byste vůbec s knihami pracovat, nebo je lepší mít je jen jako relax?

 

(Visited 1 578 times, 1 visits today)

5 thoughts on “Knižní profese”

  1. Super článek! Studuju sice literaturu na peďáku, ale učení bych se ráda vyhnula obloukem, takže některý z těhle nápadů se možná bude za pár let hodit…

  2. Knihy jsou pro mne určitě něco víc než jen relax, ale pracovat v knihovně nebo nakladatelství, to mě ani moc neláká. Čtení je moje celoživotní vášeň a naprosto nezbytná potřeba, to ale neznamená, že bych mohl vykonávat nějakou knižní profesi. Jako malý kluk jsem si myslel, že budu knihy nejen číst, ale i psát, ovšem časem jsem zjistil, že mi na to chybí talent a imaginace. Navíc bych asi neměl dostatek disciplíny, píle a trpělivosti, bez níž to taky nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *