Kafka

Běžně tady najdete beletrii a už jsme se vytasily i s poezií, ale dnes se vydáme do vod literatury faktu. Protože si to zaslouží a nemusíte být zrovna kafkologové a kafkofilové, abyste tuhle knihu ocenili.


Já se tedy hlásím k oběma táborům, to nezastírám, ale budu se snažit o objektivnost kvůli vám všem, kteří jste se nikdy neprobudili s úzkostným pocitem, že jste jen obří neforemní švábi.

Reiner Stach odvedl neuvěřitelný kus práce. Když jsem slyšela, že tahle bichle bude třídílná, bála jsem se především toho, že bude prošpikovaná literárněvědnými rozbory a teoriemi. Stachova studie ale staví mezi Kafkův život a jeho dílo rovnítko. A díky tomu čtenáře nemučí teoretickými pojmy, ale bere ho na procházku do Prahy na přelomu dvacátého století, na Staroměstské náměstí, do Celetné ulice i na německé gymnázium. Kafka je hlavní postavou tohoto vyprávění, ale není jediným motivem. Občas se stane, že jeho rodinu na dvacet stránek zcela opustíme, jen abychom si urovnali česko-německo-židovské vztahy, které sahají až k bitvě na Bílé hoře. A pak se nenuceně vrátíme zpátky ke stolu Kafků, kde zrovna Hermann (Franzův otec) dává k dobru jednu ze svých vojenských historek.

Reiner Stach Kafku nijak neidealizuje. Jestli něco, tak jeho mýtus trochu nabourává. Když čteme o tom, jak tyranizoval své tři sestry, jak odmlouval u jídla a jak lpěl na všech domnělých křivdách, neubráníme se pocitu, že takových přecitlivělých a ufňukaných existencí kolem sebe máme několik. Jen nevkládají své pocity na papír, ale na facebook. Jenže Stach nezůstává nic dlužen ani Kafkově rodině, učitelům, spolužákům a dobovým společenským poměrům. A jedním dechem dodává, ano Kafka byl možná cíťa, ale právě to z něj dělalo mimořádného pozorovatele a jeho prozaické schopnosti jsou bez debat geniální.Jak začínal Kafka s psaním?
KLIKNI


Protože Kafkovi už byl vzdán hold stovkami děl, sochami, památníky i názvy ulic, chtěla bych na závěr vyzdvihnout spíše Reinera Stacha. Je neuvěřitelné, jak precizně se mu podařilo Kafkův život propojit se všemi dějinnými souvislostmi. Je potřebné psát takto čtivou a komplexní naučnou literaturu. Osobně jsem nebyla zrovna fanoušek dějepisu. Na zkoušení jsem se naučila nazpaměť a druhý den už jsem si nepamatovala ani téma dané látky, natož nějaká jména a data. Kontext mi unikal. A s každou další školou se můj odpor k historii jen zvyšoval. Kvanta vyučované látky, o níž jsem sice věděla, že je důležitá, ale nikdo mi ji nedokázal vyložit tak, abych o ni projevila opravdový zájem. Až díky knihám, jako je tato, může člověk spatřit tu fatální kauzálnost dějin, které nejsou jen daty a jmény, jsou příběhem, jehož jsme součástí. Někdy je ten příběh tragédií, jindy absurdním dramatem, pak zase thrillerem a není vzácné, že i detektivkou. A když si uvědomíme, že právě my můžeme být těmi, kdo odhalí vraha, nebo naopak těmi, kdo mu nevědomky poskytnou alibi, mrazí z toho.

Ale zpátky ke Kafkovi – vážně tuhle bichli doporučuji všem, kteří mají zájem nejen o Kafku, ale i o zrod dnešní Prahy, podoby antisemitismu, kulturní vývoj i mezinárodní vztahy, případně o psychologii nebo třeba o to, kolik stál před více jak sto lety vstup na plovárnu. Reiner Stach nevynechal nic, co by mohlo být jen trochu relevantní. A mimochodem Argo, které knihu vydalo u nás, odvedlo parádní práci. Překlad, typografie, obrazovaná příloha, formát. Vše dotažené do posledního detailu (panebože ten hřbet!). A kolikrát máte možnost si domů pořídit současnou knihu v plátěné vazbě? Prostě #shutupandtakemymoney!


Ozdobu vaší knihovny si můžete pořídit v Argu.

KLIKNI


(Visited 240 times, 1 visits today)

1 thought on “Kafka”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *