Jeden den

Nevím, jestli je to létem, nebo knihami, které jsem četla předtím. Čas od času dostanu chuť na něco, co je nenáročné, ale ne brak, o lásce, ale ne přeslazené, vtipné, ale chytře. Dobré pohodové čtení. Knižní ekvivalent girl next door.

  

A nebudu lhát, pokud někdo v anotaci zmíní britskou romantiku, Bridget Jones a Jane Austen, je Tereza jasná. Vlastně by mi k tomu klidně stačilo jedno z toho.

Podobná srovnání a předčasné chvalozpěvy ale budují očekávání, která není lehké naplnit. A tak jsem si na malou chvilku, pár prvních stránek, myslela, že jsem zas jednou sedla na lep.

Nebavily mě její zapálené politické názory, ani jeho frajírkovské hlášky. Naivní plány na budoucnost, cestování bez cíle a balení holek.

Brzy jsem zjistila proč.

Chytla jsem se, když došlo na první srážky s realitou, nenaplněná očekávání, bídné práce a malé první byty.

Slzy smíchu mi tekly při glosování těhotných kamarádek a svatebních oznámení.

A dokázala jsem se vžít do postupně se vkrádající rutiny a večerů strávených doma s knihou namísto v baru.

Bylo to jasné.

Ta první část byla pasé.

Tu druhou jsem žila.

Tu třetí jsem měla před sebou.

Tahle kniha je totiž život. A není to jen tím, že jedna její kapitola rovná se jeden den po dobu dvaceti let. Je to tím, že skutečně působí, jako by ji autor dvacet let průběžně psal. Jak jinak by mohl přesně zachytit myšlenky, libůstky, problémy a strasti, tolik typické pro každou životní fázi?

Jestli se říká, že se v některých knihách poznáte, vězte, že u Jednoho dne to platí dvojnásob. A bude to úsměvné a nostalgické a vtipné a hořké a vášnivé a rychlé a bolestivé a krásné. Jako život sám.

 


 

Prožij si Jeden den.

KLIKNI

 


 

(Visited 161 times, 1 visits today)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *