Jeď!

Jeden velkej mejdan! Těmito třemi slovy by se dala definovat kniha Jeď! od Johna Clellona Holmese. Jestli chcete nahlédnout pod pokličku jedné rozvrkočené skupinky přátel, otevřete ji a začněte číst následující příběh. Za následky neručím.


Psal se konec 40. let minulého století. Svět se vzpamatovával z 2. světové války. Našli se však takoví, kteří se chtěli bavit a objevovat. Trávit dny naplno, užívat si a nedívat se, co bude zítra, v pátek nebo v pondělí. Mnoho z nich spadalo do oné slavné beatnické generace. Znáte román Na cestě od Jacka Kerouaca? Máte za to, že jde stěžejní dílo tohoto období? Pokud jste souhlasně přikývli i na druhou otázku, v příštích řádcích se dozvíte, že se docela mýlíte.

Dílo Jeď! vydal John Clellon již v roce 1952. Kerouacovy a Clellonovy romány spojuje, že se jedná o díla autobiografická. Také tady najdeme smyšlená jména hrdinů. Pokud se údobí v beat generation alespoň trochu orientujete, jistě byste poznali přinejmenším tři základní protagonisty. Dočíst se zde můžete o dvou zmiňovaných, které spisovatel pojmenoval jako Paul Hobbes (on sám) a Gene Pasternak (Jack Kerouac). Velký prostor v knize je věnován postavě Davida Stofskyho (Allen Ginsberg), nejrůznější eskapády s nimi prožívá také třeba Clellonova manželka Kathryn či další členové party. Nikdo ovšem není bez chyby.


Chceš zažít pořádnou jízdu? Tak Jeď! do Arga.

KLIKNI


Jako třeba právě Paul a Kathryn, ti mezi sebou uzavřou nepsaný pakt, který zahýbá jejich vztahem. Svou měrou do něj zasáhne i Gene. Ten má samozřejmě slabost nejen pro ženy, ale zrovna tak pro toulání, u čehož nemůže chybět Neal Cassady (v tomto případě Hart Kennedy). Zmiňovaný David zase věnuje velký čas čtení, filozofii a otázkám kolem Boha. Postavy mají místy odlišné osobnosti a vlastnosti, mnohé je spojuje. Obzvlášť když v jejich přítomnosti zní bebop, hojně se kouří cigarety i marihuana a pije pivo. To spolu tahle parta vydrží do rána.

Sám Holmes před napsáním Jeď! shromažďoval zápisky s dialogy a popisy všedních i nevšedních situací odehrávající se kolem něj a jeho blízkých. Pokud máte v oblibě beatnickou generaci, nebo se do ní chystáte nahlédnout, s touto knihou získáváte nevídanou příležitost. Jedná se o jednosměrnou jízdenku, s níž naberete takovou rychlost, u které vám nebude líto, že není cesty zpět. Nenechte si ji ujít.


Radek Kolínský se narodil v roce 1988 v severočeském Děčíně, kde bydlí ve skromném podkrovním bytě. Krom dobré knihy mezi jeho koníčky patří také rodina, přátelé, hudba, káva, psaní, ale i třeba obyčejná procházka. Zkrátka vše, co mu přinese dobrou náladu či inspiraci. Sám se čas od času aktivně účastní autorského čtení se svými prozaickými texty, v současné době se pokouší rovněž o poezii.


(Visited 258 times, 1 visits today)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *