Do tmy

Léto na vesnici má v české literatuře téměř romantický nádech. To ovšem zcela neplatí v prozaické prvotině Anny Bolavé s pochmurným názvem Do tmy, která získala Magnesii Literu 2016.

 Temný tón celého románu nevyplouvá ihned napovrch, ba právě naopak. Bolavá pomalu rozehrává příběh popisem malé dědiny a místní sběračky bylin a občasné překladatelky Anny Bartákové, která na kole vyjíždí před bouří nasbírat lipové květy. Krása českého jazyka dodává ději plynulost již od první stránky. Autorčina detailní znalost bylin přidává textu zase jistou poetičnost starých časů, kdy ženy ještě trhaly byliny, na půdě je sušily a poté z nich vyráběly masti, léky a čaje. Anička sice byliny pouze suší a poté prodává v místní sběrně bylin, ale i to stačí na originální příběh.

 

Pokud čekáte napínavý, skoro až detektivní román, nechci vás zklamat. Půvab celého příběhu leží právě v té zdánlivé nedějovosti. Anna jezdí na sběr bylin, suší je, odváží do sběrny, sbírá další byliny, ještě více suší, dochází jí místo na půdě/bylinné sušárně, vytváří si místo a dále suší, jezdí do sběrny. Bolavá pouze místy přihodí náznaky a střípky Anniny minulosti, rozkole s jejím švagrem a manželem, žárlivost mezi sestřenicemi. Ale kdykoliv to už vypadá, že se dozvíme něco více, například o její záhadné nemoci projevující se modrými končetinami, nebo co se stalo během návštěvy v domově důchodců, která končí s nevysvětlitelnou krvavou ránou na dlani Anny, děj se opět vrátí ke sběru bylin a nechává neosvětlená místa příběhu na čtenářově fantazii.

 

Kniha je rozdělena do čtrnácti kapitol a každá nese název jiné byliny (Lípa malolistá květ, Přeslička rolní nať, Měsíček lékařský květ, atd.) a sběr všeho toho voňavého květu pomáhá udržet příběh pospolu. Možná že vás nikdy nenapadlo se při procházce v přírodě rozhlížet kolem po kytkách, ovšem Bolavá vás dokáže snadno vtáhnout do děje a vy, stejně jako hlavní hrdinka, začnete zapáleně vyhlížet pravidelné úterní návštěvy ve výkupně (v kapitolách příznačně nazvané „Ve výkupně I-V“), kdy se sesušený křehký materiál váží a odhaduje se jeho cena. Schválně, kolik si myslíte, že to vynese? A jaká bylina je nejcennější?

 

Horké, dusné, lepkavé a pražící léto pomalu izoluje Annu od zbytku světa a její potlačovaní démoni vyplouvají na povrch. Čím dál se v příběhu dostáváte, tím více nabýváte pocitu, že máte další a další otázky spíše než odpovědi. A poslední kapitolu s názvem „Ve výkupně V“, doslova zhltnete. Již dlouho jsem nečetla knihu, která by se zabývala něčím tak zdánlivě triviálním, jako je sběr bylin. Jenže síla příběhu spočívá v tom, že se o ty kytky celou dobu možná ani vlastně tak nejedná.

 


 

Zajímá tě sběr bylin?

KLIKNI

 


 

 

(Visited 183 times, 1 visits today)

3 thoughts on “Do tmy”

  1. Chystáme se ni, začala jsem s Na dno, které mě nadchlo. Připomnělo mi to knihy Starý kraj, Pískový vrch a trochu i Vyhnání Gerty Snirch. Každá má jiné téma a odehrává se v jiné době, ale postavy i nálada jsou si hodně podobné.

  2. Čtení knihy jedním dechem,tak opravdově,uvěřitelně, upřímně napsané,zavřete oči vidíte a cítíte knihu
    Ve volném pokračování „Ke dnu“ už to není tak intimní,tak rozjitřené,ale velmi realistické ,jasně napsané charaktery,člověk si hned vybaví tipy ze svého okolí.

  3. Do tmy je zvláštní kniha. Nejdřív jsem se jí chtěl vyhnout, že to téma asi nebude pro mě, ale dostala mě jako četba na pokračování v rozhlase. Po první části jsem netrpělivě čekal na každé pokračování až do konce. Pak jsem si knihu samozřejmě koupil a přečetl. Té vůni léčivých bylin se prostě nedalo odolat. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *