Čtečka vs. papír

Může elektronická čtečka nahradit tištěnou knihu? Je výsledné čtení stejné, anebo nás dokáže lehké a snadno přenosné zařízení ochudit o ten nejhezčí požitek, jaký kniha nabízí svému čtenáři?

 

Od prvního setkání se sérií Harryho Pottera se knihy staly nedílnou součástí mého života. Lidé jezdí do Amsterdamu za „kavárenskou“ kulturou, zatímco já hledám antikvariáty a zašité obchůdky s knihami. V Paříži jsem strávila půl dne v legendárním knihkupectví Shakespeare and Sons a v Londýně musím mít nastavený váhový limit – tedy kolik kil knih si můžu koupit do letadla. Zkuste si představit, jak to vypadá, když se snažím stěhovat. Kufry přetékají literární klasikou, moderní beletrií a hořkosladkou poezií.

Již delší dobu jsem tudíž zvažovala koupi elektronické čtečky. Pozitiva naprosto jasně převládala. Cestování s více než stem knih v pohodlném lehkém balení. Když mi tedy kamarádka půjčila na zkušební lhůtu svůj Kindle, byla jsem přesvědčená, že jsem zase o krok blíž k vyřešení mého věčného problému s nadváhou zavazadel na letišti. Omyl byl pravdou.

Vážně jsem se snažila! Zkoušela jsem číst vícero knih rozdílných žánrů, četla jsem v různé denní i večerní hodiny, měnila lokace od postele, přes kavárny až po parky plné psů. Nakonec jsem si ale musela přiznat, že nic nemůže překonat dotek papíru! Protože co dokáže nahradit ten pocit, když si vyhlédnutou knihu/knihy(tedy, většinou knihy, protože znáte takové ty akce 1+1 za poloviční cenu, že?) koupím, přinesu domů, otevřu a začnu číst? Když jako záložku použiji cokoliv, co mám zrovna po ruce (nejčastěji kavárenské vizitky), a mohu sledovat, jak se ta záložka posouvá? Zásadně nikdy stránky neohýbám, zato mě můžete skoro vždy vidět s tužkou v ruce, píšící si poznámky a podtrhávající si nezapomenutelné věty a originální slovní spojení. Pokud to porovnám s četbou elektronické verze knih, která sice nabízí možnost vkládání poznámek, označování oblíbených stránek a používání vícero záložek, vím s jistotou, že ten zážitek nikdy nebude stejný. Jsem stará škola? Nebo, jak se také říká, starého psa nové triky nenaučíš?

Čtečku elektronických knih jsem po třech dnech vrátila. Raději nebudu týden schopná hnout zády  kvůli vláčení patnácti knih v příručním zavazadle. Protože po mé osobní zkušenosti jsem se ujistila, že nic nedokáže nahradit tištěnou knihu. Navzdory všem jasným pozitivům spojených s čtečkou, které jsem si našla na internetu. Četba knihy je pro mě jakýmsi odpojením od technického světa. Žádný telefon nebo počítač, naopak mi to nabízí pauzu od veškeré elektrotechniky, které používám dennodenně ažaž. Když se řekne četba knihy, představím si hrnek kávy a vůni tištěných papírových stránek, které čekají, až je otočím.

A jak to máte vy?

(Visited 254 times, 1 visits today)

3 thoughts on “Čtečka vs. papír”

  1. U nás doma není pro čtečku prostor. Vůně papírové knihy je zřejmě silně návyková, blikáním kurzoru na displeji ji nahradit nelze. Rozečtenou knihu nosím s sebou vždy, i když se zdá, že na čtení čas nebude. I na dovolenou bereme plný kufr knih, bez ohledu na váhu. Nejhorší noční můra je nemít dostatek knih na čtení. 🙂

  2. A ještě je tu jedna důležitá výhoda fyzické knihy: e-knihu vám autor pravděpodobně nepodepíše. 🙂

  3. A to já zase preferuji spíše čtečku. Náš byt není nafukovací, takže se tam už spousta knih nevejde, navíc jelikož jsem redaktorkou jednoho nejmenovaného portálu, pro který píšu recenze, tak od redaktora dostávám pouze e-knihy. Zvykla jsem si na to, a teď se k tomu moc ráda vracím. 🙂 Takže mě více vyhovují e-knihy než papírové knihy (i když souhlasím s tím, že pocitu držet knihu v ruce a očuchávat stránky se nic nevyrovná)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *