Bábovky

Ke knihám, které přechází všudypřítomná vlna nadšení na sociální sítích, jsem předem trochu skeptická. Můžu se proto jenom dohadovat, jestli kdybych o Bábovkách nikdy předtím neslyšela, dopadly by v mých očích líp. Neřekla bych.

Ve skutečnosti přitom nebylo mým záměrem mít je nerada. Právě naopak. Dokonce jsem kvůli nim na Světě knihy speciálně vyhledala oddělení Albatrosu, abych si je koupila a dala jim šanci. Jenže pak jsem obrátila jejich lákavý přebal a četla:

 

Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže? Ne.

A jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Ne.

A kam se vlastně poděly ty peníze? Eee…ne?

 

A tak jsem je zase kecla na jejich místo mezi ostatní Bábovky a šla si koupit Anežku.

 

Jenže bábovčí chvála neustávala. Drobila se na mě ze všech stran, a tak jsem si nakonec řekla „čert to vem“ a půjčila si Bábovky od kamarádky, která prý české normálně moc nečte, ale když o tomhle prý všichni tolik mluví.

 

Tak dovolte, abych teď o tom trochu promluvila taky.

 


13932209_1257200500956676_192773176_o-1024x1024

Zakousni se Bábovek ještě víc a zjistit, jaké jsou.

Anebo taky nejsou.

KLIKNI


 

Možná je to tím, že nemám chuť číst o vyčpělých vztazích bez lásky a respektu.

Kde se muži chovají jako hulváti ke svým ženám i milenkám. A jejich ženy a milenky střídavě přemýšlejí, jak je opařit čajem nebo jim vrazit něco do zad, ale za vteřinu už je vlastně strašně milují, protože ten jejich pohled.

Že nevěřím postavám žen, kterým přijde vtipné zjištění, že je jejich manžel gay, které si opilé dělají s cizinci děti v průchodu a vůbec se nediví, co dělá jejich muž v Ikei, protože tam muži jezdí sami od sebe v jednom kuse a moc si to užívají.

Že mě nebaví samoúčelná slovní spojení žhavý sex a zakázaná láska.

Že za „dokonalou provázanost“ nepovažuju, že Petr si udělal dítě s Pavlou, ale ve skutečnosti je Šimona, ale Šimon je dědeček Pavla, uklízečka Petra je sestra Pavly a milenka Šimona a žena Petra a všechno jsou to sousedi, spolupracovníci anebo k sobě aspoň chodí na kosmetiku.

Že mě nebere násilné šroubování motivu do každé povídky, aby se čtenář, při každé zmínce o bábovce mohl cítit jako bystrý lišák, odhalující skryté významy.

Od Tvoje máma bábovky nepeče?

Přes jsem zjevně úplně příšerná matka, co ani neumí udělat pořádnou bábovku z písku.

Až po vagina, co voní a chutná jako bábovka, aspoň Martin to vždycky říká.

 

A ano, i já dokážu ocenit knížky, které jsou lehké, lidské a čtivé, jejich příběh ale musí plynout přirozeně a být uvěřitelný.

A ne, nemusím mít nutně jen intelektuální knížky (na to mám Helču), ale mám ráda, když jsou příběh a styl v rovnováze. Když je vidět, že se autor snažil příběh nejen odvyprávět, ale dát mu také určitou formu.

Teprve tehdy pro mě knížka získává uměleckou hodnotu.

A metafory typu tohle je tenký led a na něm já bruslit nechci, já jsem důvod, proč pod jejich manželstvím ta zmrzlá voda praská, to nezachrání.

 

Bábovky samozřejmě nejsou špatná knížka, k dobré pro mě ale také má daleko. A že ji tolik lidí považuje dokonce za skvělou, pro mě zůstává záhadou.

Většina pozitivních recenzí totiž mluví o ztotožnění a vystihnutí ženského světa, o nezidealizovaných hrdinech a drsném světě.

Můj svět ale podobně drsný není a neztotožňuju se s někým, kdo přemýšlí, jak si jen mohl vzít muže, který má tak útlá ramena. Ale pokud si představím, že bych ve světě s podobně smutnými hodnotami skutečně žila, jsem si alespoň jistá, že bych o něm určitě nechtěla číst.

 

 


kogosipek_400x400

Chceš si na Bábovky udělat názor sám?

Koupit je můžeš přímo tady:

KLIKNI


 

 

(Visited 472 times, 1 visits today)

3 thoughts on “Bábovky”

  1. S kamarádem občas říkáme slečnám, po kterých koukáme, „bábovky“, ve smyslu „tak co ty a bábovky“ – právě podle knihy, a i když jsem ji nečetl, přesně něco takového jsem čekal, že to bude. Naprosto se ztotožňuju s textem, co jede pod prvním obrázkem: koho baví číst o takových pitomostech. No, díky za review, teď vím, čemu se vyhnout 🙂

  2. Přesně! Ráda si chodím do knihkupectví vyčistit hlavu a jak tam na mě koukala, tak jsem si ji koupila i přes nedůvěru k tomuto druhu bestsellerů.. a teda nedočetla jsem ani do půlky, což mě většinou rozčiluje..ale přesně jak píšeš, tady ty na silu zkombinovný příběhy s velmi slabým humorem.. věta „Možná je to tím, že nemám chuť číst o vyčpělých vztazích bez lásky a respektu.“ naprosto vystihuje můj pocit z knihy. Nic mi nedala, jen mi jich bylo velmi líto..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *