Život je jinde

Milan Kundera tvoří básníka. Básník se rodí, masturbuje, utíká, žárlí a nakonec umírá. A čtenář se opatrně ladí na Kunderovu notu, jako se ladí zaprášené housle, na něž už dlouho nikdo nehrál.

Těch recenzí najdete mnoho. V češtině, v angličtině i ve francouzštině. Spousta z nich je odborných, analytických, napsaných zkušenými literárními kritiky. Nosím tedy tak trochu dříví do lesa, ale uklidňuje mě, že na mě té zodpovědnosti tolik neleží. Je rozmělněna mezi čtenáře po celém světě.


img_1791

Jak byl básník počat?

KLIKNI


Staronovou knihu Milana Kundery jsem si objednala přímo v nakladatelství Atlantis. Odepsali ihned, že mám knihu k vyzvednutí na vrátnici. Tam čekal stříbrný pán. Chvíli mě zkoušel, tvrdil, že jsem na špatném místě, že jsem jinde. Ale nedala jsem se a tak po chvíli zpod pultu vytáhl kýžený balíček. Zasvěceně mrknul a povídá: Ta kniha mne zasáhla. A příběh té ženy mne dojal. Živá recenze.

Ty dvě věty ve mně rezonují i teď, když se snažím vymyslet něco obsáhlejšího a literárnějšího. Chci psát o tom, že Život je jinde se vyrovná i Nesmrtelnosti, ačkoli je svou stavbou jednodušší. Chci důležitě srovnávat kunderovské archetypy. Okomentovat tu novodobou oidipovskou tragédii. Chci vyzdvihovat Kunderův jemnocit pro jazyk, pro ten mateřský, kterému se jeho francouzština nevyrovná. Chci kritizovat Kunderův šovinismus a obdivovat, že mu to nijak neodhání čtenářky. Chci mluvit i o tom, jak se autor brání politickému výkladu díla a opakuje, že jde o existenciální téma. Chtěla jsem to pojmout fakt intelektuálně, abych to tady trochu pozdvihla. Mám papír pokrytý poznámkami, výkřiky a postřehy. A stejně mi v hlavě zní ten, který na papíru není. Ta kniha mne zasáhla. A příběh té ženy mne dojal.


kundera-listecky

Jak existenciální může kniha být?

KLIKNI


Protože může pro spisovatele, a to i pro Milana Kunderu, existovat recenze lepší? Nejsou náhodou dvě jednoduché věty pronesené zpoza recepčního pultu důležitější, než deset literárněvědných rozborů? Není tohle cíl? Autorství tohoto článku se tedy zříkám. Protože recenze na tuhle knihu je jinde. Sedí na vrátnici v Hybešově ulici.

 


atlantis_logo_cele

Doplň si svou sbírku.

KLIKNI


 

(Visited 231 times, 1 visits today)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *