Young Adult Fenomen

Červená knihovna existovala vždycky, jen se dřív za nic neschovávala.

I když, jak se to vezme.

 

Když jsem dospívala já, říkalo se jí Lenka Lanczová a největším dramatem, kolem kterého se točila, bylo, když hlavní hrdinka chytla vši a musela si ostříhat dlouhé vlasy. Dnes červená knihovna povýšila na young adult a není-li jejím hlavním tématem alespoň smrtelná nemoc, je tak trochu out.

Když jsem dospívala já, byl tak trochu out ten, kdo červenou knihovnu četl. Pamatuju si, jak jsem v knihovně přešlapovala na schůdku Pro dívky a Srdcového kluka schovávala za Hochy od bobří řeky. „To mám pro kamarádku,“ mumlala jsem na výpůjčce celá červená a v metru balila knihu do novin. A pak se zatajeným dechem četla o nejrůznějších poprvé.

Abych Lence nekřivdila, i její příběhy v sobě měly závažnější téma.

Stopovat je nebezpečné.

Děti se občas adoptují.

Když se opiju, můžu otěhotnět.

Holka potkala kluka ale často jako hlavní linie stačilo.

Svět byl zkrátka jednodušší. A i přesto nabízel dostatek dramat.

Mezitím se ale dívky změnily v mladé dospělé a rekordy začal trhat Johnové Greenové, kteří pokud do sebe zrovna nenechávají zamilovat dvě děti s rakovinou, staví je před běžné dětské těžkosti typu maniodeprese, pomíjivost žití či znechucení konzumní společností. A pokud nemáme po ruce tragédii, dáme tomu alespoň filosofickou hloubku.

A tak nejoblíbenější dívka ve škole utíká bydlet do rozpadlé stodoly, aby mohla být konečně sama sebou.

Vůdkyně roztleskávaček doma chodí v bačkorách Freuda, čte nedoceněnou Anne Brontëovou a z rukávu sype citáty z Vln Virginie Woolfové.

A šprti a outsideři končí v náručích královen ze střední.

Než mi začnete spílat, netvrdím, že by se o podobných tématech snad nemělo mluvit či psát. Zpochybňuju jen skutečnost, jak a komu jsou předkládána.

Zatímco Lanczová dobře věděla, že píše o dívkách pro dívky a nesnažila se tvářit jako autorka hochliteratury, young adult autoři čelí tomu, jak psát o adult věcech pro young či dávat pocit young, že jsou vlastně adult. Otázka je, jestli o to víc stojí oni nebo jejich čtenáři. Jestli si z dívek nedělají mladé dospělé vlastně sami.

A jestli by nakonec nebylo lepší, nechat děti o chvilku dýl zase jen dětmi.

A knihy o lásce zase jen knihami o lásce.

 

 

 

—-

(Visited 156 times, 1 visits today)

1 thought on “Young Adult Fenomen”

  1. Pingback: 89publishers

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *