Anežka

Bolelo to. Málokdy mě čtení bolí, ale tentokrát jsem cítila, jak se mi žaludek svírá, hlava třeští, svaly pulzují a svědící kůže je napnutá až k prasknutí. Anežku přečtete za den, nebudete chtít, ale budete muset. A pak se budete krčit v koutě, rytmicky se pohupovat a nenávidět lidi kolem sebe.

Rozčilují mě společensky uvědomělí sluníčkáři. Moudra o tom, jak je naše společnost zlá,  uzavřená a rasistická, mi přijdou zcestný. Obzvlášť, když jsou provázená česky artikulovanými výkřiky o čecháčkovské malosti. Pro mě za mě se klidně sebemrskejte, ale netahejte mě do toho.

Když tedy před rokem začaly vycházet pozitivní ohlasy na Anežku, nechalo mě to chladnou. Balada o cikáněti, které adoptuje žena jménem Julie Čechová? Prosím… přečtěte si první odstavec. Ale pak jsem vyměkla. Kvůli Starému kraji. Kvůli tomu, jak byl přeložený. A jméno překladatelky znělo Viktorie Hanišová.

 


Anežka poslech

Chceš si Anežku poslechnout na vlastní ucho?

KLIKNI


 

První kapitolu začínám číst na cestě z Prahy do Brna. Během chvilky jsem na stránce 49. A pak musím přestat. Je mi špatně. Sedím v autobusu a civím do klína své spolucestující. Má tam položený sáček s arašídy v cukru a nenápadně si vkládá jeden po druhém mezi zuby. Křoupe to. Do konce cesty už nečtu.

V Brně pak říkám Začala jsem číst Anežku. – Drsný, co? – Musela jsem si dát pauzu. – To je zbytečný, na konci si stejně budeš připadat, jako by tě někdo zmuchlal a hodil do tříděného odpadu. – Jakože Anežka nabádá k recyklaci? – Ne, jakože tě někdo slisuje a v příštím životě budeš hajzlpapír.

Anežku jsem dočetla ještě ten večer. Vlastně to vůbec není kniha o společenském postavení menšin. Je to kniha o jedné nešťastné ženě zaslepené nejdříve hormony, pak předsudky, a celou dobu žalem. Agnes neroste v nezvladatelný živel kvůli svému původu, ale protože její adoptivní matka na její původ nemůže zapomenout. Zacykleno ve stereotypech.

 


Anežka pod kůží

Chceš se dostat Anežce pod kůži?

KLIKNI


 

A když už jsme u těch předsudků a stereotypů, zkuste si Anežku přečíst bez srovnávání s Rokem kohouta. Vážně. Všichni vám věří, že jste ho četli. Ale výskyt cikána v hlavní roli příběhu z Anežky přeci nedělá pouhou variaci knihy předcházející. Terezu Boučkovou taky nikdo neoznačoval za dalšího Karla Hynka Máchu…

 


Anežka koupit

Koupit Anežku? To chceš!

KLIKNI


anežka

(Visited 263 times, 1 visits today)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *