Tihle autoři nejsou pro ženský

… aneb 5 spisovatelů, o kterých se s přítelkyní pohádáte.

 

Neberte mě doslova. 4 z 5 nominovaných patří k mým nejoblíbenějším autorům, ale některé jejich manýry mi zkrátka umí pohnout žlučí.

 

Milan Kundera

Začnu hned trochu zprudka. Předpokládám, že dostanu spoustu výhružných zpráv poukazujících na mou omezenost. Ale ruku na srdce. Už některá z vás v románech Milana Kundery našla ženskou postavu, se kterou by se mohla ztotožnit? To není rétorická otázka, chci znát odpověď! Mužskou část čtenářů z této otázky záměrně vynechávám, protože nejen z mých poznatků se zdá, že Kunderovy ženské postavy jsou ženami jen takovými, jaké si je Kundera chce představovat. Takže chlapi v tom problém nevidí. Opakovaně narážím na nepochopení všech svých kamarádů, když jim už nad pátým pivem nejsem schopná vysvětlit, proč Kunderovy ženy nejsou realistické. Nemluvím o plastičnosti, složitosti, inteligenci ani emoční stránce ženských charakterů. Jde o to, že jsou podmíněné existencí mužů. A to i v případě Nesmrtelnosti, kde by hlavními postavami měly být právě ženy. Mimochodem krásné pojednání o tom napsala Anželina Penčeva. Zmiňuji ji hlavně kvůli tomu trefnému názvu: Znásilněný archetyp: Ženy v románech Milana Kundery.

 

Michel Houellebecq

Trochu jiný případ je v současnosti velmi populární francouzský machista zakládající si na provokaci. V případě žen se mu to úspěšně daří, v případě politiky už je ta provokace až moc snaživá, ale to je na trochu jiný článek. Pokud jde o jeho představu ženy, omezuje se na ty, které se chovají a uvažují stejně jako muži, a pak na otvory, které se na nich nacházejí. Není tedy divu, že mu (s výjimkou okamžiku soulože) připadají ženy vesměs prázdné a povrchní.

 

Václav Kahuda

Autor, který o sobě prohlašuje, že je puberťák gerontího věku. A taky že jo. Jakkoli lyrický je jeho jazyk, jakmile se dostane ve svých hospodských monolozích k tématu žen, můžete si být jistí, že nebude mluvit o jejich duši. Na rozdíl od předchozích dvou umělců tenhle aspoň nepředstírá, že je za tím něco důležitého a niterného. Jeho hrdinové jsou stejně přímočaří jako hrdinové kanálu Youporn. Akorát je člověk trochu podezřívá z toho, že si to v té hospodě jen vymýšlejí, ale to už je nedílnou součástí některých lidských povah.

 

Charles Bukowski

Čímž se dostáváme k našemu věčnému panicovi, který si svůj bohémský život musel stvořit ve svých knihách. Nechci moc poukazovat na jeho nezkušenost, ale když si zkusíte představit ty orgie, co tak přesvědčivě popisuje, tak už tomu chybí jenom zavirovaný počítač a tučné předplatné. Nicméně kdo by neměl slabost pro introvertní outsidery. To mu pak člověk to šílenství shovívavě odpustí.

 

Jaroslav Hašek

V tomhle případě nejde o žádnou vědu. Prostě nás to nebaví. Stejně jako jsme v dětství nevyznávaly kult Rychlých šípů, v dospělosti nepropadneme ani Švejkovi. Dokud ho v hollywoodské adaptaci nebude hrát Robert Downey Jr. (a tak trochu se bojím, že se k tomu nechystá), bude to pro nás jen podezřele narůžovělý, oteklý idiot, který je zkrátka jen idiotem, ať už literární vědci píšou cokoliv. Upřímně řečeno, i kdyby tu blbost jenom předstíral, dělá to z něj menšího otravu? Nedělá. Nad Švejkem se, pánové, bavte sami.

 

 

(Visited 468 times, 1 visits today)

3 thoughts on “Tihle autoři nejsou pro ženský”

  1. Článek mě opravdu pobavil a musím s ním souhlasit asi ve všech bodech. 😊 Švejk? Jaj. Kundera je sice tradičně a neoriginálně asi můj nejoblíbenější autor, přesto rozhodně to není kvůli zobrazení žen, to každopádně. S tím už člověk prostě musí počítat. Obecně s tím mám u mužských autorů problém, když se snaží ženy popisovat intimněji. Vážně dobrý výběr. 😊

  2. Myslím, že ani v jednom případě z pěti uvedených bychom se s přítelkyní nepohádali. Kunderu stejně jako já četla, ale už se k němu nevrací, Švejka má překvapivě ráda, zejména v audioknižní verzi, Kahudu ani Bukowského číst asi nikdy nebude. Co se týká Houellebecqa, bohatě mi stačilo Rozšíření bitevního pole a úryvek z Podvolení. Asi se shodneme, že tento autor je případ pro psychiatra a dlouhodobě se číst nedá. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *