Podvolení

Román o islamizaci světa byl publikovaný v Paříži 7. ledna 2015. Ve stejný den, ve stejném městě byl spáchán teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo. Řečeno s velkou dávkou cynismu, lepší marketing si spisovatel přát nemůže.

Michel Houellebecq nikdy nebyl konformní autor. Byl nařčen snad už ze všeho. Marxismus, rasismus, fašismus, sexismus, xenofobie. Počítám, že hrdina příští knihy bude zoofil, toho se Michel prozatím nedotknul.

V knize Podvolení kombinuje dvě své nejoblíbenější deviace – šovinismus a islamofobii. Krásně se mu doplňují. Opodstatňuje je politickým vývojem Francie a neudržitelností sekulární společnosti. Ostatně nejeden filosof už vyjádřil názor, že bez vyšší ideje se život jeví značně pochmurně a nesmyslně.

Takže Houellebecq na první pohled konstruuje utopii postavenou na islamizaci světa, jenže mezi řádkami křičí, že jde spíš o parodii než o další „Sluneční stát“. Každopádně by si mnohem více rozuměl s Voltairem než s Campanellou.


img_6137-1

Řekni Houellebecq!

KLIKNI


Paříž roku 2022 se Houellebecqovi podle mého názoru nepovedla. Nespokojený intelektuální levičák se velmi snadno přizpůsobuje nové ideologii, hlavně, že dobře platí. Mladá židovka je postavou asi toliko uvěřitelnou, jako modelka z titulní strany magazínu Elle. Jednotliví intelektuálové i charismatičtí držitelé moci splývají do jedné persóny, jejíž jedinou pohonnou silou není víra, ale peníze, pohodlí a mnohoženství. A je mi záhadou, proč autor pracoval se jmény reálných politických představitelů.

Nechci se pouštět do rozsáhlé kritiky Podvolení, nejsem odborník na francouzskou literaturu ani na jejich společenskou situaci. Michel Houellebecq navíc není žádný žabař, jeho knihy jsou oceňovány z dobrých důvodů a i jako příslušnice méněcenného pohlaví v nich nalézám důvody k zamyšlení a především tedy, zcela povrchně, zalíbení v neuvěřitelně čtivém stylu, kterým autor vládne.


podvol

Podvol se Podvolení

KLIKNI


Nicméně troufám si tvrdit, že Podvolení zdaleka není nejpovedenějším románem Michela Houellebecqa. A proč se pouštět do jeho četby, pokud máte příležitost si přečíst Možnost ostrova, nebo Platformu? Slibuju, že tyhle dvě knihy ve vás vyvolají emoce daleko bouřlivější než ploché, laciné, prvoplánové a uspěchané Podvolení. Jako by snad Houellebecq věděl, že vydat ho o půl roku později, prodá se o pár set tisíc výtisků méně.


odeon-logo

 

 

(Visited 146 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Podvolení”

  1. Podvolení mě pod tlakem událostí celkem lákalo, ale přečetl jsem z něj pár úryvků a nakonec dospěl k názoru, že fakt nemusím číst všechno. Připadlo mi to jako hospodské filozofování o úpadku západní civilizace občas okořeněné nějakým ostentativně cynickým popisem sexu. Nezaujalo ani jedno. 🙁

  2. Myslím, že to bylo moudré rozhodnutí. On sám Houellebecq je poměrně specifický a ne každému se jeho knihy můžou líbit. Takže začínat zrovna Podvolením podle mě není zrovna šťastný krok.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *