O PROJEKTU

O 89 Publishers

V roce 1971 založil Josef Škvorecký se Zdenou Salivarovou exilové nakladatelství ’68 Publishers, které zachraňovalo kvalitní československou literaturu. Nemalou měrou přispělo k barvité podobě literárního světa tak, jak ho dnes známe.

V roce 1989 jsme se do posledních měsíců totality narodily my, aby nás o 22 let později spojil právě Josef Škvorecký. Potkaly jsme se na chodbách jeho Literární akademie a byly poslední, kdo školu stihl dokončit. Náš projekt by nemohl vzniknout, kdybychom si nemohly psát a číst, co se nám zachce. Tohle je naše díky.


Kdo stojí za projektem

05Helena Hrstková je hlava našeho projektu. Intelektuálka, co tiše sedí v rohu a cynickým okem pozoruje svět jen proto, aby v tu nejnečekanější chvíli vyskočila, strhla masku tiché vody a upoutala na sebe pozornost způsobem, hraničícím s exhibicionismem. Milovnice ironie, Kafky a plachých básníků předčítajících zastřeným hlasem. Ke světu přistupuje flegmaticky, což se jí daří umně maskovat svou přirozenou inteligencí. Nás smrtelníky to nutí ji stejnou měrou závidět jako uctívat. Na její tvrdou skořápku se musí s rozběhem, ale když se prorazí, výsledek stojí za to.

01

Tereza Morávková je srdce našeho projektu. Trpí jen lehkou tachykardií. Občas o sobě polohlasem prohlásí, že je spisovatelka, a pak se sklopenýma očima a ruměncem ve tvářích čeká, jestli jí to někdo nevyvrátí. Z nepochopitelného důvodu kromě knížek miluje taky fotbal. Velkoryse to přehlížím. Mezi její otravné vlastnosti patří především do nebe volající optimismus spojený s naivní touhou měnit svět k lepšímu. Ale stačí jí sebrat všechny fotky koťátek, mývalů a osiřelých koloušků, nedat jí příležitost začít o Jane Austenové a stává se z ní vcelku snesitelný společník.

.


Redakce

                                                            

Marie Marsha Hajdová                                     Marta Kadlecová                                             Lucie Pernicová

 

 


Co u nás najdete

Píšeme s nadhledem. Nehrajeme si na literární kritiky ani na budoucí laureáty Nobelovy ceny za literaturu. Pouštíme vás do svého světa, kde se hádáme jeden s druhým a všichni se všemi. Nikdy se ale nebereme moc vážně. Knížku vnímáme sami za sebe, noříme se do ní, žijeme jejím příběhem. Opíjíme se Calvadosem spolu s Ravicem, oblékáme se do splývavých šatů Elizabeth Bennetové, válíme se v posteli na krovkách a máme pocit, že nám nikdo nerozumí. Nejde o to, kolik knih přečteme za týden. Jde o to, přečíst je s porozuměním.

Knihy. Amatérské recenze, zprostředkování atmosféry a předání pocitu po dočtení poslední stránky.

Žiju s knihou. Inspirace, kavárny, tipy na čtení i psaní, glosy, polemiky a zákulisní články ze světa za knihou.

Rozhovory. S lidmi z knižního světa. Se známými tvářemi i s těmi nenápadnými, co se schovávají za stránkami.


89publishers@gmail.com


www.facebook.com/89publishers


instagram.com/89publishers


kontakt

——————