Geniální přítelkyně

Ke knihám, doprovázeným velkým humbukem, mívám sklony býti skeptická. Má skepse se často potvrdí. Občas ale potvrdí i výjimka pravidlo. Tušila jsem, že by to mohla být Geniální přítelkyně. Byla.

 

Když předem víte, že knížka, po níž saháte, strhla vlnu nadšených reakcí a pozitivních kritik, ať chcete nebo ne, jste trochu pod tlakem.

Když budete mít přehnaná očekávání, nemusí se vám líbit (ZDE).

Když se vám nebude líbit, budete se ptát, proč se všem líbí a vám ne (ZDE).

Když se vám bude líbit normálně, budete hledat, co na ní všichni vidí tak zvláštního (ZDE).

Když se vám bude líbit hodně, máte taky problém.

Co jiného po tom všem napsat?

Chválíte-li vychválené, nestačí prostě napsat, že je to dobré.

Musíte se ptát, proč je to dobré.

A já svou odpověď našla.

 


Taky hledáš odpověď? Poslechni si ji tady.

KLIKNI


 

Geniální přítelkyně je dobrá, protože je poctivá.

Je to vyprávění takové, jaké ho známe od našich babiček. Plné konkrétních vzpomínek na věci, lidi, místa, vztahy a emoce.

Je to prostý příběh, který si na nic nehraje. Drama všedních dní, které plyne pomalu a jistě vpřed. A zároveň je tak precizní, že převyšuje dokonale vystavěná stylistická díla.

Má v sobě chuť minulých dnů. Živě vtahuje do toho, jak to bylo tenkrát. A proto tolik uchvacuje generaci, která je zažila. A udivuje, leká a naplňuje vzrušením tu, která ne.

Nová generace píše, že ji Geniální přítelkyně přenesla do Neapole 50. let.

Mě přenesla do dětství. Nejsem žádný pamětník, takže to nejspíš to bude tím, že mezi padesátými a devadesátými léty, kdy jsem vyrůstala já, se změnilo míň než za poslední deset let.

I my jsme řádili na ulicích, tajně chodili za školu a vydávali se na toulky za město. I my jsme vedli dětské války a házeli po sobě kamením, dokud se sídlištní souboje nezměnily v tajné první pusy. I my jsme pomáhali doma, vraceli se domů, když se rozsvěcely lampy a co jsme nevěděli, hledali jsme v knížkách. Naše dětská přátelství byla na život a na smrt. A i my měli kamarádku, kterou jsme milovali a nesnášeli, obdivovali a záviděli jí, která nás fascinovala a odpuzovala zároveň, na kterou jsme žárlili a přesto bez ní nemohli být. Dokud nás život, prostředí a původ neodtrhli.

 

Není proto divu, že v době, kdy se život zrychlil, možnosti znekonečněly a lidé se odcizili, nabývají staré hodnoty znovu platnosti. A to co bylo obyčejné, získalo patinu zvláštnosti.

Když přijde na Geniální přítelkyni, mluví se o geniálním díle.

Nevím, jestli je to geniální dílo. Pro mě je to život, jaký byl, ve své ryzí podobě. Život z doby, kdy jsme ho nemuseli ustavičně pohánět vpřed, protože ještě plynul sám. A ano, ten geniální byl.

 


Vrať se do života starých hodnot.

KLIKNI


 

 

 

(Visited 303 times, 1 visits today)

4 thoughts on “Geniální přítelkyně”

  1. Děkuji za recenzi, knihu jsem hltala ze stejných důvodů; připomínala mi dětství. Jde také o vynikající překlad, i v češtině člověk při četbě slyší zvýšené hlasy za okny italských domácností, vnímá zvuky ulice, představuje si vše velmi barvitě. Zapomíná se vzdávat hold překladatelům a zde je více než zasloužený a patří Alici Flemrové. Hledáte-li knihu v nabídkách knihkupectví, málokde najdete její jméno. Na iliteratura.cz se na překladatele nezapomíná.

    1. Potěšení na mojí straně. Se zbytkem můžu jedině souhlasit. Většinou si toho tak pozorně nevšímám, ale musím říct, že při čtení Geniální přítelkyně jsem se sama několikrát příjemně pozastavila nad tím, jak bohatá slovní zásoba tu je použita a jak krásně knížka po jazykové stránce plyne. Opravdu skvělá práce!

    1. Děkuju, to mě moc těší 🙂 Rozhodně stojí za přečtení, ale sama znám tyhle nekonečné seznamy. Tak třeba jednou 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *