Dívka ve vlaku

První vlna Dívky ve vlaku mě minula. Pak jsem ale zahlédla mrazivý trailer jejího zpracování, které se chystá do kin. A protože jako klasický knihomol upřednostňuju pořadí kniha – film, bylo rozhodnuto.

Poněvadž mě samotnou čekalo hodně cestování, rozhodla jsem se dopřát si ji jako audioknihu. Na sedadlo spolujezdce jsem si připravila svačinku, Dívku vrazila do rádia a vydala se na roadtrip Čechami. Kolem mě se sunula zlatá pozdněletní krajina a já se těšila, až její malebnost pocuchá trocha dramatu.

 

Ale jak už to tak bývá u knih, které doprovází mnoho mediální povyku (čti tady nebo tady).

 

Děj se táhne jako žvýkačka na botě. Kdyby se smrsknul na polovinu, moc by se nestalo (anebo by se právě snad něco dělo) a příběh by neztrácel tolik napětí.

Ve vyprávění se točí trojice postav.

Litující se alkoholička.

Znuděná milenka.

Žena v domácnosti.

Střídání perspektiv by sice mohlo přinést jisté oživení, ovšem jen v případě, že by vám alespoň některá z hrdinek byla sympatická. Jejich ukňourané povahy to ale s jistotou vylučují a poněkud definitivně je podtrhuje výběr hlasů.

Dramatický tón Petry Špalkové se sice k thrilleru hodí, ale ne nutně ke každé situaci. A naléhavá a tragická prohlášení o poletujících rorýsích a vůni deště působí spíš legračně.

Protáhlý, líný a lehce znuděný hlas Terezy Bebarové padne Megan jako ulitý, ale stejně jako celá kniha, i on budí ospalý dojem.

Paradoxně nejpříjemnější je tak na poslech projev Lucie Pernetové, mluvící postavu, s kterou by měl čtenář sympatizovat ze všech tří nejméně.

 


Poslechni si kousek na vlastní ucho.

KLIKNI


 

Přidáme-li k tomu pár nesmyslných situací, v nichž spolu bývalá manželka a bývalá milenka/nová manželka v nejvyhrocenější situaci popíjejí čaj, nelze jinak, než Dívku ve vlaku shrnout jako příjemné rozptýlení na dlouhou cestu, se zvýšeným rizikem usnutí za volantem. Žádný velký literární zážitek.

Nezbývá než doufat, že její status knihy roku dožene alespoň film s Emily Blunt v hlavní roli a nastolí tak jednu z těch výjimečných situací, v nichž filmové zpracování překoná svou literární předlohu.

Já nad tím prozatím zas jednou kroutím hlavou a vracím se k papíru.

 


Chceš si udělat názor sám? Dívku ve vlaku pořídíš tady.

 KLIKNI


 

 

(Visited 217 times, 1 visits today)

4 thoughts on “Dívka ve vlaku”

  1. Terko, náš vkus se opět liší. 🙂 Dívku ve vlaku jsem taky poslouchala jako audioknihu a líbila se mi. Dokonce u mě předčila i Zmizelou, se kterou ji všichni tak srovnávají. Hlasy mi k postavám perfektně sedly a hlas Bebarové mi nepřipadal znuděný, ale správně “mrchovský”. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem sáhla po audioknize a ne její tištěné podobě, protože přednes tomu dodal dramatičnosti. Co se týče filmu, včera jsem měla tu čest zhlédnout ho v Lucerně na předpremiéře a bohužel musím konstatovat, že to u mě prohrál na celé čáře. Což znamená, že by se ti mohl líbit. 😉

    1. 😀 Taky jsem si ji vybrala na tvé doporučení, holt se člověk nemůže vždycky trefit 🙂 Tak to si ho nenechám ujít 😛

  2. Tak nějak nevím, zda po poslechu audioknihy dáte příběhu ještě šanci a vyrazíte na filmovou adaptaci, nebo už máte Dívky ve vlaku dost. Já osobně prvoplánovým thrillerům neholduji, do kina se chystám raději na animované Lichožrouty, ale jen tak pro zajímavost. 🙂

    1. Myslím, že mu šanci dám, teď už mě zajímá, jak v porovnání dopadne. Ale Lichožrouti skutečně vypadají lákavěji, to máte pravdu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *